Няма да допуснем и един български гражданин да остане без необходимото лечение. Ако някоя от 32-те молекули, които попадат под приетия мораториум в бюджета на здравната каса за 2018 г., се прилага в една трета от страните - членки на ЕС, аз лично се ангажирам да внеса изменение в закона, с което да бъде приета и у нас, каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред депутатите в здравната комисия в парламента днес. Това са девет страни - ако едно иновативно лекарство се прилага в девет европейски страни, ние ще бъдем десетата, повтори отново и пред журналистите в кулоарите след това.
По-рано днес в пленарната зала беше отхвърлено ветото на президента върху новото правило в бюджета на здравната каса за 2018 г., което забранява изплащането на нови терапии в рамките на следващата година.
Пред журналистите Ананиев уточни, че става дума за 32 молекули, като за 27 от тях има "алтернативно лечение, което е на високо съвременно европейско равнище". "За останалите ще търсим възможност за осигуряване на средства по най-различни пътища, включително и състрадателно лечение и осигуряване на необходимите медикаменти и лекарства от производителите и търговците", добави министърът.
Вчера кабинетът одобри предложението на здравния министър за изменения в закона за лекарствата, където се въвежда и състрадателният модел, който предвижда някои скъпи лекарствени продукти да се покриват от самите производители вместо с публични или частни средства.
Националната здравна карта ще бъде готова до три месеца, обяви още здравният министър по време на днешния блиц контрол пред парламентарната комисия по здравеопазването. Тя трябва да е готова, преди да стане време за подписване на новия рамков договор между лекарите и здравната каса, за да се превърне в основа на преговорите, уточни той. За целта ще бъдат използвани вече разработените анализи, които бяха отменени от Административния съд заради технически проблеми (за това, че на са били обнародвани в Държавен вестник), като, разбира се, ще бъдат актуализирани, заяви Кирил Ананиев.