Нов алгоритъм, който оценява качеството на статиите в Wikipedia, може да повиши интереса и вярата на посетителите в онлайн енциклопедията. Наред с това той може да помогне на редакторите да се фокусират върху материалите, които се нуждаят от подобряване, смятат неговите създатели, цитиран от Mashlable.
Днес в Wikipedia съществуват множество статии с високо качество по най-различни теми на повече от 200 езика. Въпросът обаче е, че все още има материали, чието качество е ниско, а изнесените факти в тях – неточни или направо подвеждащи. Подобни статии карат потребителите често да се замислят за цялостната обективност на Wikipedia.
За да се справят с проблема, Ксианджу Кин и Падраг Кънингъм от университета в Дъблин са създали алгоритъм, който оцелява качеството на статиите във виртуалната енциклопедия на базата на авторитета на редакторите и дължината на редакциите, които те са направили.
„Нашата хипотеза е, че страниците със значителен принос от авторитетни автори, е вероятно да са с високо качество“, казват двамата компютърни специалисти. Тяхната оценка се базира и на продължителността, която дадена редакция остава непроменена – основен знак, че е качествена.
За да избегнат проявите на вандализъм, характерни в свободната за редактиране Wikipedia, Кин и Кънингъм решават да игнорират всякакви анонимни редакции. Наред с това те поставят средна оценка на качеството на информацията, което има цели да намали влиянието от зловредните редакции.
Крайната цел на проекта е потребителите да разполагат винаги информация от алгоритъма, въз основа на която да могат да оценяват качеството на дадена статия далеч по-адекватно.