Трети ден продължиха днес протестират металурзите от оловно-цинковия комплекс в Кърджали. Работниците ннастояват да получат заплатите си, за запазване на работните места и за смяна на собственика Валентин Захариев.
Повече от 30 души, останали да поддържат пещите в ОЦК-Кърджали и да се грижат за безопасността на завода, в понеделник подават вкупом уведомления за напускане. Това заяви при днешната едночасова блокада председателят на РКС на КНСБ в Кърджали Иванка Караколева. Вече е получено и разрешение за разпъване на палатковия лагер в градинката пред сградата на областната администрация. В искането не е посочена крайна дата.
От началото на протестите за неизплатени заплати, започнали на 1 март, завода са напуснали повече от 80 души. Над 70 от тях са се регистрирали в Бюрото по труда, уточни директорът му Валентин Грудев. Всички 420 съдебни решения на металурзите за издаване на изпълнителни листове са били обжалвани от ОЦК. Едномесечният срок на първите обжалвани решения изтича на 24 май, информира БТА.
Вчера вицепремиерът и министър на финансите обясни, че заради високата задлъжнялост няма инвеститор, който да е готов да влезе в завода. Дълговете на комбината само към основните банкови кредитори са над 300 млн. лева. "У кредиторите пък няма обща готовност да опростят част от задълженията", обясни Дянков. Според него без опрощаване на голяма част от тези задължения, няма бъде привлечен инвеститор.
В началото на миналия месец премиерът обясни, че държавата си е дала 1 месец, за да смени мениджмънта на комбината. Тогава той се срещна с недоволните работници от ОЦК. Седмица по-късно стана ясно, че полски консорциум от фирми е проявил интерес да наеме Оловно-цинковия комплекс. Според вицепрезидента на КНСБ Валентин Никифоров заинтересуваната страна е готова да плати забавените заплати.