Нов вид училище се създава според новата концепция за училищното образование, представена днес от екипа на просветното министерство. То ще обхваща класовете от 1 до 10 и ще се нарича - средно общообразователно или познатото ни СОУ, съобщи БНТ.
Училищата от 1 до 12 клас клас пък ще се наричат само средни. Върху тази концепция ще се пише новият закон за училищното образование. Най-рано обаче той може да влезе в българското училище през учебната 2012-2013 година.
Според концепцията основно ще е образованието от 1 до 7 клас, а средното се разделя на два етапа - от 8 до 10 и 11-12 клас.
Новият вид училище СОУ от 1 до 10 клас се създава, за да може децата от малките селища да завършват първия етап на средното образование - до 10 клас в родното си място и да не пътуват до големите градове.
"Това е по-доброто решение, отколкото след 7-ми клас детето да не ходи на училище, за съжаление има много социално слаби, те не могат да си позволят този разход, това е доброто решение", каза министърът на образованието, младежта и науката проф. Сергей Игнатов.
Концепцията си поставя амбициозната цел учебните програми и съответно учебниците да се актуализират на 4 години. Ще може да се избира сред неограничен брой учебници, а не само сред три, както е сега.
Оценка за поведение няма да се пише, но ще има наказания като най-строгото е преместване в друго училище за определен срок. "Мисля, че не трябва да има оценка за поведение... Тя дисциплината не се овладява с оценка за поведение", коментира Игнатов.
Въвежда се дистанционно обучение за деца със специални образователни потребности и дори за всички деца по време на грипна ваканция. Започва и поетапното въвеждане на целодневно обучение от първи до седми клас.
До трети клас оценки няма да се пишат, до четвърти няма да се повтаря класът. В детските градини ще има съботно-неделни и сезонни групи. Матурите ще са две задължителни като втората ще е по профилиран предмет - например може да е дори спорт, ако ученикът учи в спортно училище. Към всяко училище ще се създаде Обществен съвет от родители, който ще оценява директорите.
По концепцията започват дискусии, очаква се в края на година да е подготвен нов закон за училищното образование, който да влезе за обсъждане в Парламента.