Нова "мода" в кражбите - в стражишко село изчезват цели къщи

23.04.2008 | 10:29
по статията работи: Апостол Апостолов
Участниците в тези канали имат специализирани функции. Едни разфасоват масивните 100-годишни постройки, други откарват събрания материал до предварително уговореното място
Нова "мода" в кражбите - в стражишко село изчезват цели къщи
76 къщи са изчезнали мистериозно в стражишкото село Виноград. Според хората там една къща се “обезкостява” от покрива до основите за по-малко от денонощие. Те смятат, че съществува добре организирана мафия с предварително установени канали, пише в. "Янтра Днес".

Участниците в тези канали имат специализирани функции. Едни разфасоват масивните 100-годишни постройки, други откарват събрания материал до предварително уговореното място. Там ги чака поръчителят или негов доверен човек, който брои парите и получава стоката.

Част от обезкостените къщи са необитаеми от години. Тяхното изчезване няма никакви последствия. Друга част обаче има собственици, които живеят в града. Когато започне разфасоването на сградата, бдителни съседи алармират стопаните.

Щом те пристигнат на място, виждат, че например липсва покривът или някоя от стените. Тогава се появява купувач, който им предлага компромисна цена за полусрутения имот, който вече е изгубил своята реална стойност. Така масивни двуетажни къщи, които могат да бъдат продадени за по 25-­30 хил. евро, се пласират на безценица за по 1000 евро.

Според 65-годишния жител на Виноград Никола Василев, масовото рушене започва от 1995 г., когато голяма част от хората напускат селото и отиват в чужбина или в големите градове.

“Камъкът, от който са градени тези къщи, се е добивал още през 30-те години на миналия век от варовиковата кариера край селото. В ония времена той се е добивал по специална технология, за да има съвършено прави ъгли и за да може всяка една тухличка от него да се напасне. 70 % от крайпътните зидове и къщите в селото са изградени именно от този камък. Здравината на камъка го е направила известен в цялата страна. Цветът му е топла охра, което го прави желан и за модерното строителство. Най-малко за половината от новопостроените вили и замъци в Арбанаси и Елена е използван камък, минал през ръцете на “каменната мафия”", обяснява Никола Василев.

Една от целите на новоизбраната кметица на Виноград Иванка Иванова е да се справи с организираното изнасяне на каменен материал. Засега тя разчита на будната съвест на съселяните си, които да є подават сигнали за набезите на крадците. За съжаление обаче повечето хора се страхуват. Според тях наистина става дума за изключително прецизно действаща мафиотска структура.

“Страхувам се да подам сигнал, защото утре може да усетя всичките тези камъни по собствената си глава. Ще дойдат някоя нощ и ще ме подпалят или ще ме пребият”, признава възрастен мъж, пожелал анонимност от съображения за сигурност.

От 2005 г. има издадена заповед на кмета на община Стражица, с която се забранява събарянето на къщи, без знанието и съгласието на собствениците им. Това обаче въобще не спира наглите крадци.

Виноград е едно от големите стражишки села. В него живеят около 600 души. То е и едно от малкото в цялата област с действащо училище без слети паралелки и детска градина. Амбициозната кметица възнамерява до края на мандата си да изгради в селото младежки и пенсионерски клубове, да завърши недостроената отпреди 20 г. сграда на училищния интернат и да оформи парк в центъра.

Селото е създадено през XVIII век и носи името на руския генерал освободител Виноградов. През 30-те г. на XX век то си спечелва името Малкия Париж. До Освобождението през 1878 г. Виноград е било типично турско село с името Сидикьой. После турските семейства се изселват и в техните вилаети се настаняват селяни от Беброво. Днес тук живеят и няколко семейства англичани и поляци.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 27.11   176 г. – Марк Аврелий назначава сина си Комод за съимператор, с което прекъсва системата на осиновените императори в Римската империя. 1095 г. – Папа Урбан II...