Следващите няколко месеца ще са решаващи за икономическото състояние на ЕС. В този период страните-членки трябва да приемат следващата десетгодишна рамка за развитие на европейската икономика (ЕС 2020), която да наследи Лисабонската стратегия, припомня EUobserver.
Високата безработица, застаряващото европейско население и нарастващите бюджетни дефицити са основните проблеми, чието решение ще трябва да бъде търсено с новата стратегия. Поуките от изтичащата Лисабонска стратегия също ще се вземат под внимание в следващите шест месеца, когато под председателството на Испания страните-членки на ЕС ще обсъждат и приемат новата рамка.
Задачата на Лисабонската стратегия да направи Съюза „най-конкурентоспособната на база наука и знание икономика в света до 2010 година” се счита за неизпълнена. Отделно двете главни цели – 70% заетост в ЕС и разходи за наука и изследователска дейност, равни на 3% от БВП, също не са постигнати, казват експертите.
И може би заради това задачите на ЕС 2020 няма много да се различават от тези на Лисабонската стратегия. Единствената по-голяма разлика най-вероятно ще е ударението върху „растежа на зелената икономика”. Най-вероятно постигането на по-голяма заетост, икономически растеж чрез образование и по-високо развитие на иновациите няма да срещне съпротива от страните-членки. Но идеи като например либерализацията на контрола по отношение на конкурентоспособността със сигурност ще бъдат арена на ожесточени спорове.