Нови идеи за мигрантите в Обединеното кралство след Брекзит

06.10.2018 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Саджид Джавид оповести, че британските власти приветстват новодошлите, но в замяна очакват те да живеят според британски ценности
Нови идеи за мигрантите в Обединеното кралство след Брекзит
Снимка: БГНЕС

В сезона на конгресите на британските политически партии не бе даден отговор какво ще се случи с Брекзит, въпреки големите очаквания, съобщава БНР.

Погледите бяха отправени най-вече към управляващите консерватори, защото от това дали Тереза Мей ще продължи да настоява за нейния план от Чекърс или ще направи някакви отстъпки зависи дали преговорите с ЕС ще излязат от застоя и дали Великобритания ще излезе от блока със сделка или без сделка. Проблемът с бъдещето на ирландската граница подължава да е „най-костеливият орех“ и премиерът Тереза Мей в заключителната й реч на конгреса на торите отново подчерта, че не може да приеме заплаха за териториалната цялост на Обединеното кралство. В сянката на ирландската граница обаче като че ли остана друг важен аспект на Брекзит - миграцията, която всъщност бе в основата на провеждането на референдума преди две години. А точно на конгреса на Консервативната партия официално бе изложена новата миграционна политика на правителството.

При закриването на конгреса Тереза Мей излезе на подиума с танцова стъпка в нейн стил под звуците на „Дансинг куин“ на АББА, видимо в добро настроение и държа реч, която наелектризира нейните привърженици. Някои журналисти обаче се пошегуваха, че АББА има една по-удачна песен за положението, в което се намира, а именно - SOS. Времето бързо тече, преговорите за Брекзит са в задънена улица. Вярно е, че през последните дни се появиха някакви сигнали, че компромис по ирландската граница може да бъде намерен, но все още няма нищо черно на бяло, а срещата на високо равнище на ЕС е след по-малко от две седмици. Разбира се, всички очакваха с най-голям интерес именно тази част от речта на Тереза Мей за ирландската граница, но тя обърна внимание на още много други важни неща, сред които новата имиграционна политика на властите:

„Новата система ще се основава не на това, откъде идват хората, а на това с какво могат да допринесат за нашата икономика, на уменията, които имат. Разбира се, като правителство ние също работим върху развитието на уменията на младите хора тук в Обединеното кралство. Нашата нова имиграционна система решително ще доведе до край на свободното движение на хора. Тя дава гаранции, че ние решаваме кой може да идва в нашата страна.“

Новата система всъщност бе оповестена предния ден от министъра на вътрешните работи Саджид Джавид, който заяви:  „Благодарение на референдума ние имаме уникалната възможност да прекроим нашата имиграционна система за бъдещето. Основана на уменията опростена система, отворена към целия свят. Система, която не дискриминира никой район или никоя страна. Система, основана на заслугите, която преценява хората не по това откъде са, а какво могат да правят. Какво искат хората и какво ще получат е контрол върху нашата имиграционна система.“

Саджид Джавид оповести, че британските власти приветстват новодошлите, но в замяна очакват те да живеят според британски ценности. И той обяви, че в рамките на това очакване смята да промени сегашния тест за получаване на британско гражданство, защото той не отговаря на новите критерии.

Встрани от споменатите ценности, разбира се, основната цел на новата схема е ограничаване на нискоквалифицираните работници от чужбина и тук е първият нов момент - гражданите от ЕС, след края на свободата на движение, няма да получават същите префенции спрямо останалия свят, каквито имат сега. Ако някой идва от ЕС като турист или на временно посещение той бързо ще минава през електронната виза проверка. Работниците обаче ще трябва да получават минимална заплата, а тези които искат да останат за по-дълго време ще трябва да не са под минималната сума, така че да конкурират нискоквалифицирани места, които могат да бъдат запълнени от британците. Тези, които получат работни визи, ще могат да вземат във Великобритания техните семейства при условие, че бъдещите им работодатели гарантират трудовата им заетост. Както стана ясно, ще се дава предимство на висококвалифицираните работници, така че се очаква спад на работниците, които идват за ниско платени работи, такива които изискват ръчен труд или са в сферата на социалните услуги. От бизнеса обаче постоянно надигат глас, че ще има проблем със запълване на овакантени места, особено в сектори, които са изключително зависими от нискоквалифицирани работници от страни от ЕС. 

Системата обаче изглежда донякъде позволява туширане на тревогите от недостатък на нискоквалифицирани работници, както посочва анализаторът от БиБиСи Крис Морис:

„Ще има схема, която ще позволява на хора да идват и да работят временно в селското стопанство, прибирането на реколтата. Но има и други сфери, за които чуваме, че имат нужда като здравепозването, социалните грижи, сторителството. Кой ще строи къщите? Много имигранти  работят в тези индустрии. Ако говорите с хората, които управляват тези сектори, те ще ви кажат че нямат нищо против, ако се намерят местни хора за таза работа, но те не могат да намерят достатъчно хора с необходимите умения за това. Това ще бъде проблем“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.03   708 г. – Константин е избран за папа. 717 г. – Лъв III е коронясан за византийски император. 1306 г. – Робърт Брус става крал на Шотландия. 1655 г....