Британската лира се понижава с над 1% спрямо останалите основни валути след подновени страхове за "твърд Брекзит". Повод за тези страхове даде неделно интервю на pремиера Тереза Мей пред телевизия Sky News в което тя посочи, че Обединеното кралство ще се стреми към ясно напускане на Европейския съюз.
Тя потвърди намерението си да даде приоритет на контрола на имиграцията в страната над запазване на достъпа до единния европейски пазар в предстоящите преговори за "Брекзит". Хората говорят често, като че ли по някакъв начин ние напускаме ЕС, но в същото време искаме да запазим части от членството ни в съюза. Трябва да е ясно, че напускаме. Ние излизаме от ЕС, заяви в интервюто г-жа Мей.
Останалите 27 правителствени ръководители от ЕС обявиха многократно, че свободното движение на граждани на ЕС е основно изискване за достъп до единния пазар на блока, който представлява най-голямата дестинация за британските износ.
През октомври 2016-а година британската лира също беше подложена на натиск от продажби след подобни коментари от Тереза Мей на конференцията на Консервативната партия.
Въпреки че Мей побърза да уточни, че нейните коментари от неделя не са нищо ново и че Великобритания ще иска постигането на най-добра сделка, включваща запазване на търговията и оперативната дейност на британските компании в рамките на единния пазар, лирата стерлинг се оказа под нова вълна от продажби на валутния пазар.
Днес паундът се понижава с 1,08% към 1,2124 долара, достигайки най-ниско ниво от 28-и октомври, като в същото време "зелените пари" продължават да намират подкрепа от петъчния смесен доклад за трудовия пазар в САЩ през декември, запазващ шансовете за по-агресивно повишение на основните лихви на Фед през настоящата година.
Еврото поскъпва с 1,25% към 8-седмичен връх от 0,8681 британски лири, намирайки допълнителна подкрепа от днешни добри данни за германския износ и за индустриалното производство през ноември 2016-а година.
Редица водещи анализатори смятат, че паундът ще продължава да бъде подлаган на натиск от продажби, въпреки че икономиката на Великобритания се държи учудващо добре след юнския референдум, на който британците гласуваха за напускане на ЕС. Според тях основно негативно влияние върху британската валута ще продължава да оказва безпокойството относно дългосрочното поведение на икономиката на Острова след реалното стартиране на преговорите с ЕС по въпроса за "Брекзит" до края на март тази година.
Банката Morgan Stanley прогнозира по-нататъшен спад на паунда към 1,1700 долара през първото тримесечие, докато анализатори на швейцарската банка UBS дори очакват спад на стерлинга към 1,1300 долара до края на годината.
Според някои други анализатори обаче, по-ясни сигнали, че правителство на Обединеното кралство ще бъде принудено да преговаря за "мек Брекзит" ще доведе до поскъпване на британската лира към 1,3000 долара и спрямо еврото към 0,8065 нивото до края на настоящата година.