Бюджетна комисия прие отпадането на банковата тайна за КТБ
Отпадането на банковата тайна за Корпоративна търговска банка (КТБ) беше окончателно прието от бюджетна комисия. Депутатите гласуваха промени в Закона за кредитните институции, изготвени от временната комисия, която трябваше да провери всички данни и обстоятелства около фалита на банката.
Депозитите на домакинствата се повишават през месец май
Депозитите на неправителствения сектор в банковата ни система в края на май са в размер на 58,940 млрд. лв., което е малко над 70% от БВП, като годишното им увеличение е 1,6%. Пез април годишното повишение е 1,8%, става ясно от данните на БНБ. В края на месец май депозитите на нефинансовите предприятия са в размер на 15,551 млрд. лв., което е 18,5% от БВП. Това е с 1,2% повече спрямо година по-рано.
Мексико измества Русия в Топ 10 икономики в света до 2050 г.
Световната икономика ще претърпи известни промени в следващите 35 години. Трите държави, които ще оглавят класацията за най-развити икономики в света, ще бъдат Китай на първо място, САЩ на второ и Индия на трето. Това става ясно от последния доклад на Economist Intelligence Unit (EIU). Най-населената държава в света ще измести САЩ най-късно до 2026 г. по номинален брутен вътрешен продукт (БВП), изчислен в щатски долари.
Иван Искров подава оставка на 10 юли
Управителят на БНБ Иван Искров иска наследникът му да встъпи в длъжност още на 10 юли. Това посочва той в писмо до председателя и народните представители в 43-тото Народно събрание. Мандатът на Искров като управител на БНБ изтича на 10 октомври тази година. Според Закона за БНБ времевата рамка за избор на нов управител на Централната банка е 10 юли-10 август, като встъпването в длъжност е от 10 октомври.
Здравната система с финансови затруднения до края на годината
Има реален риск здравната система да изпита финансови затруднения в края на годината. Този проблем все още не е достатъчно шумно изказан, заяви финансовият министър Владислав Горанов на форум за здравната реформа.
„Случващото се в здравната система е в състояние на свободно падане и ако не се вземат някакви мерки, това ще се прояви в следващите няколко месеца“, каза Горанов.
Липсата на доверие в централните банки се превръща в тенденция
Липсата на доверие в централните банки е тенденция, набираща все по- голяма скорост. Все повече страни се съмняват дали златото, което са поверили за съхранение в институции като Федералната банка на Ню Йорк или Централната бнака на Англия, наистина е там или отдавна е поело своя път на изток. От 2012 г. насам Германия се опитва да репатрира 300 тона злато от Федералната банка на Ню Йорк, до този момент е успяла да върне около 85 тона.