Външният дълг на България в края на януари е 33,851 млрд. евро
Брутният външен дълг в края на януари е 33,851 млрд. евро, което е с 239,2 млн. евро по-малко в сравнение с края на миналата година, става ясно от данните на БНБ.
Дългосрочните задължения в края на януари са в размер на 26,105 млрд. евро (56,3% от БВП и 77,1% от брутния външен дълг). Те намаляват със 103,3 млн. евро или с 0,4% спрямо края на 2015-а година.
Краткосрочните задължения на България са в размер на 7,7467 млрд. евро (16,7% от БВП и 22,9% от брутния външен дълг), което е понижение със 135,8 млн. евро в сравнение с края на миналата година, когато краткосрочните задължения бяха в размер на 7,8826 млрд. евро.
Лукарски очаква 1,5% ръст на чуждите инвестиции
Чуждестранните инвестиции през тази година ще отчетат ръст от 1,5%, като ще достигнат 3,2 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП). Това прогнозира министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на петъчния парламентарен контрол.
По думите му преките чуждестранни инвестиции за 2015 година са нараснали с 24 на сто спрямо предходната година. Той отбеляза, че това е най-високият размер на преки чуждестранни инвестиции от 2012 година насам.
Икономиката на САЩ нарасна с 1,4% през последното тримесечие на 2015 г.
Ревизираните данни за икономическия растеж на Съединените щати показват, че брутният вътрешен продукт на страната се е покачил с 1,4% през последното тримесечие на миналата година, като по този начин показателят се покачва с 0,4 процентни пункта повече, отколкото сочиха предварителните данни. До ревизията в посока нагоре се стига заради положителните данни за потребителското търсене, което компенсира понижението на външната търговия на страната.
Потребителските разходи нараснаха с 2,4% на годишна основа през последното тримесечие на годината – с 0,4 процентни пункта повече, отколкото беше медианната прогноза на анкетираните от Bloombergикономисти. С това си покачване индивидуалното потребление добави 1,66 процентни пункта към икономическия растеж на страната.
Обявяват нов търг за „Хемус“ през юни
Нов търг за магистрала „Хемус“ ще бъде обявен през месец юни. Става дума за 10-километровия участък от Ябланица до Боаза. Това обяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на петъчния парламентарен контрол.
Тя обясни, е това е първият участък от трасето от 60 километра, което ще бъде разделено на четири отсечки. За 10-километровото трасе не се налага препроектиране, а само малко намаляване на габарита, обясни Павлова.
Делът на лошите кредити може да надхвърли този на добрите в петролния сектор на САЩ
Лошите заеми в петролния сектор на САЩ може да надхвърлят като размер добрите заеми в индустрията, предаде Wall Street Journal. Тази тенденция ясно показва силния натиск върху петролните компании и кредиторите им, породен от спада на цените на петрола на международните пазари, започнал през есента на 2014 г.
Броят на кредитите, които са определени като „класифицирани“ - т.е. такива, при които рискът от неплатежоспособност е изключително висок – ще нарасне до над 50% от всички заеми към петролните компании, смятат банкери и други представители на финансовия свят в страната. Сред застрашените банки в САЩ, в които този сценарий почти сигурно ще се реализира, са Wells Fargo & Co. и Comerica Inc.
Билетът за столичния градски транспорт ще струва 1,60 лв.
Билетът за столичния градски транспорт от 1 юли ще струва 1,60 лв. Предложението е на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) в София. В момента цената му е 1 лев.
По думите на изпълнителния директор на дружеството Симеон Арнаудов целта е да се намали използването на билети за еднократно пътуване, тъй като в момента едва 15% от пътниците го ползвали.
Според столичния кмет Йорданка Фандъков цените на картите за градския транспорт ще се запазят. Тя подчерта, че Столична община всяка година дава 95 млн. лв., за да се задържи по-евтина цената на картите.
Срокът за подаване на корпоративни декларации изтича
Остават четири работни дни до изтичане на крайния срок, в който фирмите трябва да подадат годишните си декларации за облагане с корпоративен данък. Последната дата, в която бизнесът може да направи това, е 31 март, напомнят от Националната агенция за приходите.