Новите жилища ще се оскъпят с 4.5% заради евродиректива

22.03.2024 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Директивата за енергийните характеристики на сградите, приета от Европейския парламент миналата седмица, е невъзможна за изпълнение, тъй като е технически неиздържана. Това коментира пред "Блумбърг тв България" Георги Шопов
Новите жилища ще се оскъпят с 4.5% заради евродиректива
Снимка: под лиценза на creative commons

Директивата за енергийните характеристики на сградите, приета от Европейския парламент миналата седмица, е невъзможна за изпълнение, тъй като е технически неиздържана. Това коментира пред "Блумбърг тв България" Георги Шопов, председател на Националната асоциация на строителните предприемачи.

В частта от директивата за нулеви емисии на новите сгради "е заложен пълен антагонизъм - не е възможно една сграда да бъде с близък до нулевата въглероден отпечатък. Това не е заради самия процес на строителство - той е изключително ниско енергоемък. Големият въглероден отпечатък, който дава строителството, е от производството на цимент и стомана. Фокусът трябва да бъде обърнат към производителите на тези продукти, но понеже е по-лесно, фокусът се обръща върху самото строителство, което е безсмислено", коментира Шопов.

Въз основа на тази директива Министерството на регионалното развитие и благоустройство вече е променило наредбата за техническите изисквания към енергийните характеристики на сградите. В наредбата се казва, че за да се постигнат близки до нулевите емисии жилищните сгради от началото на 2024 г. трябва да ползват 55% енергия от ВЕИ, което не касае самата сграда и строителство, а доставката на ток, обясни Шопов.

Това трябва да се постигне "с поставяне на ВЕИ на ниво сграда или в близост до нея. Това еднозначно означава термопомпи. Термопомпата не е нищо повече от един климатик - ти имаш един климатик, доставяш до него енергия, която е черна от ТЕЦ, и минавайки през климатика, тя става зелена. Това е абсурд", коментира той. Според Шопов това би означавало целия двор на една жилищна сграда да бъде запълнена с термопомпи, което противоречи например на закони като ЗУТ и наредбите за шума. "По-лошото е, че ефектът е нулев - единствено води до оскъпяване. От Националната асоциация на строителните предприемачи направихме точен разчет - с 4,5% се увеличава цената на апартамент за крайния клиент, без да има ефект върху природата", обясни Шопов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...