Старите и новите страни-членки на ЕС започнаха от самото начало на срещата на високо ниво войната по отношение на борбата с климатичните промени, предаде EUobserver.
До момента не е постигнат почти никакъв прогрес в изготвянето на компромис, като новите страни-членки дори предупредиха, че ще отидат на конференцията на ООН в Копенхаген със своя отделна позиция. „Източният блок”, воден от Полша, твърдо настоява, че преди да се решава колко и каква финансова помощ да се предложи на Третия свят в борбата за намаляване на вредните емисии, трябва да се уточни коя страна-членка колко да даде и това да стане съгласно възможностите на отделните държави в ЕС.
"Няма въпрос за вето от наша страна – ние имаме осем страни-членки на своя страна и ако трябва да извървим целия път, ще го извървим в добра компания. Ако не постигнем споразумение тук, ще отидем в Копенхаген не като ЕС, а като индивидуални страни. Финансовата криза промени политическия климат – това е реалност", коментира полският външен министър Радослав Сикорски.
Както стана ясно по-бедните членове на ЕС искат средствата за борба с климатичните промени да се определят съгласно финансовите възможности на отделните държави, докато по-богатите страни искат това да състава съгласно количеството отделени вредни емисии. Западната част на ЕС има една много сериозна причина да настоява за варианта „количество отделени емисии” – ако се възприеме позицията на по-бедните в ЕС, то и на глобално ниво развиващите се държави ще поискат същото (спрямо богатството, а не спрямо количеството на замърсяване) и големи развиващи се гиганти като Китай и Индия ще отделят по-малко финансови средства.