Новите цени на тока оскъпяват хляба

02.07.2014 | 08:17
по статията работи: Христомира Бочкова
Повишението ще удари най-тежко малките фурни
Новите цени на тока оскъпяват хляба

По-високите цени на електроенергията ще се отразят и на покупателната стойност на хляба. Причината е, че вдигането на цената на тока - с 11-14% дневната тарифа и с 21-29% нощната – пряко ще засегне малките и средни предприятия. По-големите хлебозаводи, които се потребяват електроенергия от свободния пазар, няма да усетят драстична разлика, но кварталните фурни ще пострадат от промените. Според представители на брашна трябва да очакваме поскъпване на тестените изделия и закуски. Цената на хляба се очаква да се вдигне с 5ст. Хлебозаводи в Бургас вече са получили писма за 8% повишение на електроенергията, коментираха производители.

Фурните ще трябва да увеличат цената на крайния продукт минимум със заложените от ДКЕВР 24%. Това обаче няма да го позволи пазарът, затова ще последва съкращаване на работни места и вероятно увеличение на сивия сектор в бранша. Предприятията, работещи на черно, крадат ток. Независимо от това на места хлябът като краен продукт би трябвало да поскъпне поне с 5 стотинки”, прогнозира Марияна Кукушева от Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, пред в. „Труд“.

Тя обаче уточни, че всяка фирма сама ще реши как да подходи в създалата се ситуация. Там, където ще има поскъпване, то ще е резултат от цялостното поскъпване на суровината, преработката и в мелниците до готовия хляб.

“Хлебозаводи в Бургаско, които са на свободния пазар, вече имат писма от ЕВН за поскъпване на тока с 8%. Това на брой хляб ще се отрази до 5 стотинки”, посочи Димитър Людиев, шеф на регионалния съюз на индустриалните хлебопроизводители.

По думите му при други заводи в страната, които са изцяло на ток, поскъпването може и да мине този праг.

От ЕВН обясниха, че цената на свободния пазар се променя непрекъснато. В случай, че даден производител има договор, вероятно той просто не е излязъл на свободния пазар, а е избрал междинен вариант между регулирани и свободни цени. Те се променят веднъж месечно по разпореждане на държавната НЕК.

Разходът за ток се оказва огромно перо и в бюджета на магазините за хранителни стоки.

"Неизбежно ще вдигне цените. Сметката за тока си е като половин наем. И сега трудно я плащам”, изрази притеснение собственик на столична млекарница.

Не всички в брашна са на едно мнение обаче. Представители от бранша има и на противоположното мнение.

“В момента плащам по 500 лв. месечно за ток. Но ако прехвърля увеличението върху цените на стоката, ще си изгубя клиентите. Ще започна да режа от заплатите на персонала”, коментира друг млекопроизводител.

И в сферата на услугите са притеснени от цените на тока. Според председателя на Националното сдружение на фризьорите в България Кръстю Капанов обаче тези услуги няма да поскъпнат, а повишеният разход ще се поеме от собствениците на салони.

Припомняме, че доставчиците на електроенергия в Южна и Западна България ЕВН и ЧЕЗ предложиха вчера (1 юли) на своите клиенти да отчетат сами електромерите си. Информацията ще може да се подава до 5 юли в дружествата по телефон или в офисите за обслужване на клиенти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...