Не се планира повишение на цената на хляба, въпреки че голяма част от обработваемите площи бяха засегнати от поройните дъждове и градушката. Това увериха зърнопроизводители и представители на бранша.
Хлебопроизводители коментираха, че есента на миналата година е била трудна и резултатите са редукция на част от реколтата. Последвалата мека зима с валежи обаче е компенсирала изоставането в развитието на пшеницата. Представителите на брашна не пропуснаха да отчетат загубите заради поройните дъждове и градушки в Североизточна и Северозападна България. Валежите през пролетта са се оказали инкубатор за болести и вредители по реколтата.
"Появиха се и нетипичните за нашата страна икономически важни болести като жълта и кафява ръжда, така че намаление в реколтата ще има", коментира зам.-председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов, съобщи в. „Стандарт“.
По думите му прогнозите на земеделското министерство, че при жътвата ще бъдат прибрани около 5 милиона тона пшеница са нереалистични.
"Това са бомбастични цифри, за които имахме надежда до април-май. В момента прогнозите са по-близки до 4 милиона тона", заяви Вукодинов.
През миналата година земеделските производители са прибрали 4,6-4,7 млн. тона жито.
Вчера земеделският министър Димитър Греков обяви, че общият размер на засегнатите от поройните дъждове и градушките площи е 375 000 дка. Не всички обаче са напълно унищожени, в голяма част от тях има само полягване на пшеницата.
"До този момент напълно пропадналите площи възлизат на 59 874 дка, като служителите на областните дирекции "Земеделие" продължават да обикалят по места и да съставят констативни протоколи. След като в края на месец септември бъдат уточнени окончателните данни за пропадналите площи със земеделски култури, ще видим с какъв ресурс разполагаме, за да компенсиране земеделските производители с държавна помощ", увери тогава министър Греков.