Закон за пещерите е необходим, но програмата на Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ за тази година има други законодателни инициативи. Това съобщи в интервю за БТА Михаил Михайлов, директор на дирекция "Национална служба за защита на природата" към МОСВ.
Пещерите в България са над 5 000, като само за около 300 от тях има наложени специални защитни режими, съгласно Закона за защитените територии. Към момента не е ясно пещерите чия собственост са и поради липсата на закон няма как да бъдат отдавани на концесия.
Проектът на закон, така както е направен, предвижда всички пещери да са публична държавна собственост и разпределя функциите за тяхното управление, охрана и предоставяне на концесии, между няколко министерства - МОСВ, Министерство на земеделието и храните, Министерство на културата и Министерство на отбраната, отбеляза Михайлов. По думите му съществува опасение, че реалното прилагане на закона в този вид, ще изисква много голям допълнителен финансов и човешки ресурс.
Според експерта на дискусия могат да бъдат подложени кръг от въпроси, сред които дали всички пещери да бъдат публична държавна собственост, дали концесията да е единствен начин за отдаване правото на ползване и по какъв начин да бъде уредена охраната на тези обекти. Той отбелязва още, че липсата на нормативна уредба създава възможности за нерегламентирано ползване на пещери.
В заключение Михайлов обясни, че в България има потенциал за развитие на "пещерен" туризъм.