Няма да има тримесечни доклади за управлението на еврофондовете у нас

23.04.2009 | 20:59
по статията работи:
По предложение на българския евродепутат Кристиян Вигенин ЕП прие критикуващ ЕК текст, според който комисията е виновна за загуби на европари за България и Румъния
Няма да има тримесечни доклади за управлението на еврофондовете у нас

Снимка: Sxc.hu

Изявления и действия на Еврокомисията са сред причините за загубата на евросредства от България и Румъния; ЕК е била заблуждаваща спрямо правителствата в София и Букурещ, както и спрямо Европарламента и не е била достатъчно сериозна към подготовката на капацитета на България и Румъния за усвояване на европарите.

Такива текстове включиха евродепутатите в приетия днес Доклад за Освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета за 2007 г., раздел III - Комисия, съобщава Портал "Европа".

Докладчик е френският евродепутат от десницата Жан-Пиер Оди.

Българският евродепутат Кристиян Вигенин заедно с румънския му колега Адриан Северин и португалеца-социалист Паоло Казака предложиха да се добави следното изменение:

"ЕП счита, че Комисията не се отнесе с необходимата сериозност към подготовката на капацитета на Румъния и България за усвояване на финансови средства в областта на селскостопанската и кохезионната политика и че изявления и действия на Комисията във връзка с това бяха заблуждаващи не само за Парламента, но и за българското и румънското правителство и бяха една от причините за загубата на средства от тези страни."

Този текст идва на мястото на предишен, според който България и Румъния са приети в ЕС преди да са се подготвили за членството, и че ЕК е имала вина за това.

Прието е предложението и на друг български евродепутат от ПЕС - Маруся Любчева, заедно с нейния колега от Португалия Паоло Казака, които настояваха споменатият текст да се заличи от доклада. Според отпадналия текст дори с приемането ни в ЕС били пренебрегнати критериите от Копенхаген и ЕП бил "подведен" за готовността ни да станем държава-член. Отпадналият текст от доклада гласеше: "ЕП счита, че Комисията не се отнесе достатъчно сериозно към присъединяването на Румъния и България и че твърденията за подготвеността на двете кандидатки за разширяване бяха подвеждащи; изразява съжаление, че тази неточна информация доведе до настоящата ситуация, при която кохезионни фондове бяха предоставени на държави-членки с нефункционираща административна и правна система; счита, че Комисията пренебрегна критериите от Копенхаген и подведе общественото мнение и Парламента относно подготвеността на тези държави-членки, във вреда на репутацията на Съюза и стабилното развитие на въпросните държави-членки."

Освен този текст, от доклада отпадат и други два пасажа, с които се искаше ЕК да прави тримесечни доклади за управлението на европарите в България и Румъния. Това беше идея на германката от Европейската народна партия Ингеборг Гресле.

Приетото смекчаване отново е по предложение на Любчева и Казака. С него отпада искането Европейската комисия да прави тримесечни доклади за управлението на еврофондовете в България и Румъния, "докато положението не бъде изяснено" - това се замества със следния, приет от ЕП днес, текст, в параграф 202:

"ЕП отбелязва, че за периода 2007-2013 г. България следва да получи 6 853 000 евро от структурните фондове, а Румъния - 19 200 000 евро; освен информацията, предоставена в годишния доклад за дейността и в докладите относно структурните фондове и Кохезионния фонд, настоява за отговорно и ефективно управление на тези средства."

Обаче евродепутатите оставиха в Параграфи 206 и 207 текстовете, че ЕП изисква от ЕК да представи специални доклади относно състоянието на управлението и контрола на средствата на Общността в България и Румъния, които да обхващат периода до 15 юли 2009 г." - въпреки че Любчева и Казака бяха предложили и това да отпадне. "Разочарована съм от това решение, защото то на практика означава нов механизъм за наблюдение и контрол спрямо България", коментира Маруся Любчева. Така Европейската комисия на Барозо ще трябва да представи на ЕП изчерпателен доклад за всички пари, получени от България по различните европейски програми още преди присъединяването.

За сметка на това е прието - пак по предложение на Любчева и Казака - изречението, че ЕП "... също така призовава OLAF да му предаде резултатите от разследванията си за България" да се замени със "...също така призовава OLAF да му предаде резултатите от продължаващите проверки на OLAF в държави-членки" - в Параграф 205.

 

 

Кристиян Вигенин, заместник-председател на групата на ПЕС в Европейския парламент, пред Портал "Европа" след гласуването в ЕП:

Първо искам да напомня, че докладът не бе посветен на България и Румъния, а на общото изразходване на бюджета за 2007 г. На двете страни е отделено ограничено внимание", заяви Вигенин в коментар за приетия днес от ЕП доклад.

"Бяха приети всички предложения на Партията на европейските социалисти с изключение това, отнасящо се до доклада на ЕК за еврофондовете. Ние искахме да отпадне искането Европейската комисия да изготви доклад за изразходването на еврофондовете до 15 юли 2009 г., но това не се прие. Все още не е ясно кога ще бъде изготвен и публикуван този доклад, но вероятно това ще стане през есента", коментира още Вигенин.

Отпадна с голямо мнозинство текстът, че България и Румъния не са били готови за членство в Европейския съюз и не изпълняват критериите от Копенхаген. Отпаднаха също тримесечните доклади за България и Румъния, както и изричното изискване ОЛАФ да представя информация на парламента за злоупотреби в тези две страни. Вместо това се прие ОЛАФ да представя доклади за всички държави-членки. Прие се предложението ни за посочване вината на Комисията. Прие се че ЕК е подвела Европейския парламент, както и правителствата на България и Румъния, обясни българският евродепутат-социалист.

 

Маруся Любчева, български евродепутат от ПЕС, изказване пред евродепутатите (Любчева е докладчик по становището на комисията по правата на жените и равенството между половете):

Докладът за освобождаване от отговорност на Европейската комисия за 2007 година показва напредък, макар че все още се нуждаем от сериозно синхронизиране на дейности и контролни механизми за повишаване ефективността на използване на средствата, за намаляване броя и тежестите на нарушенията и за по-висока прозрачност и целенасоченост, особено към джендър бюджетирането.

Отговорността на Комисията да сътрудничи с държавите-членки и институциите не бива да се пренебрегва. Сътрудничеството и комуникацията са важен инструмент и често сме свидетели на резултати от пропуски в това отношение. Без да омаловажавам някои нарушения в най-новите страни-членки България и Румъния, считам за необходимо гарантирането на равнопоставено третиране на всички страни-членки.

За двете страни се прилага специален механизъм на сътрудничество, който не трябва да бъде отежняван. Неприемливо звучат някои текстове в доклада и особено предложения механизъм за изготвяне на тримесечни отчети за България и Румъния, както и специални доклади за използване на структурните фондове. Настоявам тези текстове да отпаднат. Това ще даде възможност на страните да се съсредоточат върху преодоляване на възникналите проблеми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...