“Няма да построим всички пътища с европейски пари”. Това каза евродепутатът Ивайло Калфин след конференция на тема “Как се отразиха парите от ЕС на българската икономика”.
Той обясни, че около 2 млрд. евро от средствата, които ще получим за следващия период (2014 - 2020 г.), ще отидат за изграждане на инфраструктура. Само тунелът в Кресна обаче струва близо 1 млрд. евро. Калфин каза, че ЕС ни насърчава да отделим по-голямо внимание на жп инфраструктурата, която е в лошо състояние и не се ползва достатъчно.
Той припомни, че за следващия период имаме 7 млрд. евро за регионално развитие и още толкова за селско стопанство.
Чак след две години ще разберем какви пари сме загубили за този програмен период, посочи Калфин. До края на годината може да загубим между 300 и 500 млн. евро, каза евродепутатът, цитирайки данните на правителството. Тези пари са най-вече в областта на екологията, конкурентоспособността и селските райони. “Правят се усилия да се спасят тези средства, но това е пожарникарска работа в края на периода”, коментира той.
Според него е задължително да започнем да усвояваме европарите по-ефективно - "не просто да харчим пари, а да променяме държавата си".
Приемането на бюджета на ЕС за 2014 - 2020 г., което се бави, най-вероятно ще забави старта на периода с няколко месеца. Това не означава, че ще спрат проектите. Двата периода се застъпват, успокои Калфин.
Като основни проблеми на България той изтъкна значителните регионални различия, неадекватното образование, трудното въвеждане на иновации в малките фирми, които са 99,8% от всички, ниското ниво на ползване на интернет от гражданите (малко над половината), ниският капацитет за управление на големи проекти.
Относно бежанската криза у нас Ивайло Калфин каза, че Европа не може изцяло да реши въпроса с бежанците, но може да ни помогне. До края на годината можем да получим пари от ЕС, но те няма да бъдат особено големи, каза евродепутатът. Калфин смята, че проблемът с бежанците е траен и няма да се реши само със средства. Според него може да се настоява част от парите от европейския бюджет, които се пренасочват в края на годината - около 500 млн. евро, да отидат за хуманитарна помощ.
Друга добра идея е да се приемат хуманитарни визи, с които бежанци, получили временен статут на такива, да могат да пътуват, работят и живеят в целия ЕС.