Все още няма резон да се намалява данъкът добавена стойност (ДДС), смята председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов. Преди да се стигне до тази мярка, трябва да се премахне солидарната отговорност, както и забавянето при възстановяването на данъчния кредит на фирмите, коментира той, цитиран от БГНЕС.
"Ако държавната администрация или Националната агенция по приходите (НАП) чувства, че може да се справи с акумулирането на по-малко средства от приходи, нека първо да се направят няколко важни стъпки, преди да се намали процентът на ДДС", заяви Симеонов.
Първата стъпка е да се изплаща и да се възстановява данъчният кредит в срок – нещо, което според председателят на БТПП не се случва. Второ, по-експедитивна работа на НАП, в случай, че има необходимия капацитет за справяне със сивия сектор. Освен това, смята Симеонов, трябва "да се махне от закона т. нар. "солидарна отговорност", когато изрядните фирми по вериги, които са внесли ДДС не могат да ползват данъчен кредит, заради това, че данъчната администрация не е забелязала навреме някой във веригата, който прави данъчни измами".
Според него намаляването на ДДС е уместно само, ако тези предизвикателства бъдат преодолени и след това се установи, че още има капацитет и възможност за фиска да се лиши от средства.
Председателят на Палатата коментира и възможностите за намаляване на банковите лихви по кредитите за бизнеса. По думите му в пазарната икономика е невъзможно да се свалят лихви на частни банки с административни мерки. Възможно е обаче при договорка с банките бюджетът да поеме част от разходите по банковите сделки и по предоставянето на кредит, което в резултат да го поевтини.
Симеонов добави: "Той може да бъде поевтинен и тогава, когато през държавни или европейски финансови източници се предостави евтин паричен ресурс. Има такива шансове това да се случи през Джереми и другите средства за рискови фондове и иновации, при което частта, която се дава с бюджетни или европейски средства да бъде на много нисък или нулев лихвен процент и това събрано с дела, който банките трябва да отделят от собствените си средства, би могло значително да намали лихвения процент, даже при определени условия и наполовина може да падне, което ще бъде голям шанс за бизнеса".
Над 70% от фирмите имат взаимно неизплатени задължения и по тази причина всички имат недостиг на кешов ресурс. Държавата ще трябва да ограничи сериозно разходите си и най-вече да намали разходите на компаниите по"задоволяването на всички прищевки на администрацията, която продължава да (…) измисля нови административни тежести",заключи шефът на Търговско-промишлената палата.