Няма основание за поскъпване на хляба заради по-високата цена на тока, потвърди министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, информираха от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Според него увеличението формира малък процент от себестойността на продукта. Затова евентуалното поскъпване на това основание би било спекулативно.
Засега няма промяна и в цената на пшеницата от новата реколта, която да бъде причина за по-високата търговска стойност на хляб, добави министърът.
Изявлението на Найденов потвърждава изказването на Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и председател на Консултативния съвет по зърното. Вчера (на 2 юли 2012 г.) тя съобщи, че засега увеличението при тока няма да доведе до поскъпване на хляба. Освен това обясни, че не може да бъде предвидено как повишената цена на енергията ще повлияе върху жътвата, както и каква ще бъде цената на зърното към момента на прибирането му.
По-рано днес председателят на Асоциацията на месопреработвателите в България Кирил Вътев коментира, че по-скъпият ток ще доведе до по-високи цени на колбасите на българския пазар. Все още е трудно да се каже в какъв процент ще се изразява ръстът, пише в днешния си брой вестник "Монитор".
През последните две години трайно се е променила тенденцията за консумация на месни продукти. Вместо на деликатесните продукти, българите все повече наблягат на възможно най-евтините малотрайни колбаси, констатират от асоциацията.
Аналогична е ситуацията при млечните продукти. 60% от продажбите в сектора се генерират от продукти, произведени с палмово масло, информира от своя страна председателят на Асоциацията на млекопреработвателите в България (АМБ) Димитър Зоров. По думите му производителите не могат да си позволят да вдигнат цените, затова ще им се наложи да продават на границата на производствените разходи. Възможно е те дори да са на загуба в някаква степен.
Млекопреработвателите няма да повишават цените, защото очакват кризата да отмине скоро и те да продават на реалните такива, без да са изгубили клиентите си. За да запазят позициите си на пазара, много фирми се принуждават да продават продукти с растителни мазнини, смята Зоров.
Междувременно председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Едуард Стойчев обяви пред БНР, че са неоправдани прогнозите за шоково поскъпване на продуктите и стоките. По думите му очакваното повишение ще е в размера на не повече от 2%.
Според Стойчев поскъпването на тока и на природния газ вече е повлияло на цените на едро и на дребно, още преди то да влезе в сила от 1 юли 2012 г. Освен това се свива все повече потреблението на скъпи продукти и стоки. Пример за натиска на потреблението е уравновесяването на цените при млечните продукти, добави председателят на ДКСБТ.
Седмичният анализ на Комисията действително отчете поскъпване на основните храни на едро. Обратно на тенденциите при сезонните плодове и зеленчуци, цените храни като замразеното пилешко месо и яйцата са отбелязали лек растеж в рамките на периода 22-26 юни 2012 г.
Оказа се, че са се вдигнали цените на четири от петте изследвани месни продукта. Въпросните малотрайни колбаси са поскъпнали със стотинка, с толкова е увеличението и на свинското месо. С три стотинки повече е струвала каймата през седмицата, а замразеното пиле - с четири.