Няма промяна в позицията на кабинета за шистовия газ 4

05.02.2013 | 12:47
по статията работи: Лили Бончева
Три компании са закупили документи за проучване за газ в блок "Терес" в Черно море. България ударно ще променя енергийни наредби
Няма промяна в позицията на кабинета за шистовия газ
Няма промяна в позицията на правителството по наложения в началото на миналата година мораториум върху шистовия газ. Забраната може да остане в сила години напред, докато обществото не бъде убедено в безопасността на технологията. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев след края на Първата регионална газова конференция на тема "Газови перспективи", която се проведе днес.

Повод за коментара му са изказвания на адвокати на добивни компании, че мораториумът е ненужен: "Разбираемо е, че адвокатските компании, които представляват големи консорциуми, защитават тезата, че трябва да отпадне. Това обаче не е причина правителството да се съобрази с техните искания. В Народното събрание работи вече почти цяла година парламентарна комисия, която обследва най-добрите практики, кани лектори, изслушва всички заинтересовани страни, както екологични организации, така и геолози, международни експерти. Нищо не пречи с години да си чакаме. В момента, в който сме напълно убедени, тогава можем да преосмислим решението. Докато не сме напълно убедени, мораториумът ще си остане", бяха думите на министъра, цитирани от БНР.

В газовата област България има две стратегически цели – развитие на местния добив и диверсификация на доставките, каза Добре по време на конференцията.

Той съобщи, че вече три компании са закупили документи за участие в конкурса за търсене и проучване на нефт и природен газ в блок „Терес“ в Черно море. По-малко от месец след началото му, конкурсът предизвика интерес на две европейски и една американска фирма, които са сред лидерите в бранша. Това дава оптимизъм, че процедурата ще приключи успешно.

Значителни надежди за увеличаване на местния добив се възлагат и на проучванията в Блок „Хан Аспарух“, където работи консорциум на енергийните гиганти Total, ОМV и Repsol.  Конкурсното изискване за минимална работна програма бе за 1 сондаж на 5 хил. м. дълбочина, докато спечелилият титуляр ще направи два сондажа – на 5 и на 6 хил. м., съобщи Добрев. Така това проучване може да се превърне в една от най-големите инвестиции в България – между 1 млрд. лв. и 1 млрд. евро, поясни още министърът, цитиран от пресцентъра на енергийното ведомство.

В края на миналата година правителството взе решение и за обявяване на конкурс за търсене и проучване в Блок "Света Марина". Очаква се публикуването на обявата в Официалния вестник на ЕС, което ще даде реален старт на процедурата. След решението на Върховния административен съд за блок "Силистар" ще бъде обявен нов прозрачен конкурс, каза още министър Добрев и допълни, че потенциалът на този блок е сравним с този на „Хан Аспарух“. Така на практика цялата черноморска територия на България ще се проучва, което в средносрочна перспектива ще намали значително зависимостта ни от външни доставчици.

Местният добив е с 35% по-евтин от вноса. 

Изграждането на Южния газов коридор има сериозна роля за диверсификация на източниците на природен газ, отбеляза министър Добрев. В момента съществуват две възможности за неговото трасе – през България, Румъния, Унгария и Австрия ("Набуко запад") или през Гърция и Италия (Транс-адриатическия газопровод - Trans Adriatic Pipeline). Решението кой маршрут ще бъде избран се очаква до края на юни от консорциума Шах Дениз 2, който вече сключи споразумение за придобиване на 50% дял от Набуко интернешънъл. По думите на министър Добрев по-добрата алтернатива за България е изборът да падне върху "Набуко запад" и като председател на политическия комитет на "Набуко" нашата страна ще работи активно за тази перспектива. Един от сериозните аргументи в тази посока, според министър Добрев, е, че Набуко запад осигурява достъп до многократно по-голям пазар в сърцето на Европа, в сравнение с Trans Adriatic Pipeline, който преминава през периферна част от континента.

Най-късно до месец ще бъдат изготвени промени в законодателството, така че няма да се стига до завеждане на дело в Европейския съд, каза още Добрев, цитиран от "България он еър". Oт Европейската комисия отправиха критики срещу страната, тъй като все още не сме уеднаквили напълно Закона за енергетиката с европейските изисквания. В разпространен през януари доклад се казва, че не са създадени условия за навлизане на частни компании на пазара на ток и газ. В случай че се стигне до наказание, страната може да плаща по 17 000 евро дневни глоби.

Искът срещу страната трябва да бъде внесен от Комисията през юли. Дотогава, по думите на министъра, със сигурност ще са оправени текстовете в три наредби, за които сме критикувани и нямало да се стига до дело.

Европейският доклад стана повод шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев да подаде оставка.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...