"Не съществува възможност 50% от българската земеделска земя да стане собственост на чужденци. Чуждестранни инвеститори не са заявили интерес към закупуване на земеделска земя у нас".
Това заяви министърът на земеделието Димитър Греков в парламента по време на дебатите за мораториума за продажбата на земя.
Това, че земята не е окрупнена, отблъсква инвеститорите - както българските, така и чуждите, смята министърът. Той обясни, че откакто заема поста, чуждестранните инвеститори са се интересували от комасирана земя (окрупнен парцел земя - бел. ред.). Държавата трябва да вземе такива мерки, че българските земеделски производители да могат да окрупнят земята си и тя да бъде интересна не само за чужденците, но и за тях, посочи Греков.
Той даде пример със случаите, в които един парцел има десетки наследници и съответно не представлява интерес за никого.
До края на ноември ще бъде направен земеделски регистър на всички земеделски производители, обеща Греков. Малките фермери ще бъдат субсидирани по по-различен начин в следващия програмен период. Ще бъдат изплащани първите хектари, а не плащане на единица площ, обясни министърът на земеделието. По думите му така ще може за различните култури да се получи различно плащане.
По-рано през деня Греков коментира пред БНР, че не можем да попречим на чужденци да купуват земеделска земя след Нова година, но можем да ограничим такива сделки със законови средства. По думите му може да бъде поставено условие, че не може да се обработва земя, ако не е обработвана 3 години в България.
Още веднъж Греков посочи, че купуването на земя от чужденци ще бъде затруднено в близките години от обективни обстоятелства. Така например много от арендаторите имат сключени 3-, 5-, 10-годишни договори със собствениците на земя. Те не могат да бъдат разваляни, тоест те не могат да купят земята.
Източник: iNews.bg.