ОИСР: Парниковите емисии ще се увеличат с 50% до 2050 г.

15.03.2012 | 15:15
по статията работи: Александър Димитров
При липса на смели промени в климатичната политика ни очаква температурен катаклизъм, прогнозират експертите
ОИСР: Парниковите емисии ще се увеличат с 50% до 2050 г.
Снимка: Morguefile.com

 

Емисиите от парникови газове може да се увеличат с 50% до 2050 година при липса на по-смели и реформаторски решения в климатичната политика, съобщава "Ройтерс". Агенцията се позовава на изказване от страна на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

При продължаване на текущия подход, фосилните горива (петрол, въглища, газ) ще осигуряват близо 85% от енергийното потребление през 2050 г., което ще доведе до този огромен ръст. Според изчисленията глобалната икономика ще бъде 4 пъти по-голяма, а човечеството ще консумира 80% повече енергия. 10% от енергията ще се осигурява от възобновяеми източници като биогоривата, а остатъкът от близо 5% - от ядрена енергия.

Поради зависимостта от фосилни горива, емисиите въглероден диоксид ще се покачат с цели 70%. Това от своя страна ще спомогне за покачване от 3 до 6 градуса на средната световна температура до 2100 година – ръст, който надхвърля лимита от 2 градуса, договорен по време на Конференцията за промените в климата на Организацията на обединените нации (ООН), провела се от 7 до 18 декември 2009 г. в Копенхаген.

При липса на адекватни мерки консумацията до 2050 година ще намалее с 14% на глава на населението, а смъртните случаи поради замърсяване ще се увеличат почти двойно до 3,6 милиона загинали на година.

Животинските и растителните видове ще намалеят с близо 10%, потреблението на вода ще се увеличи с 55% и близо 40% от световната популация ще обитава територии с проблемни водни запаси.

За адекватна и устойчива превенция на опустошителните ефекти от глобалното затопляне реформите трябва да започнат още от 2013 година, препоръчват от ОИСР. Това е твърде вероятно да не стане и активната климатична политика да бъде стартирана чак през 2020 година – така определения лимит от 2 градуса покачване на температурата ще стане труден за постигане. Намаляването на емисиите след 2020 година пък ще е прекомерно интензивно и вероятно непосилно за някои държави.

Изключително нужна е ясна и дългосрочна цена на въглеродните емисии и стимулиране на инвестициите в нисковъглеродната икономика. Според експертите най-улеснената и евтина политика би била фиксирането на глобална цена на въглеродните емисии. Специално внимание трябва да бъде обърнато на алтернативните и възобновяемите енергийни източници, както и на напредналите технологии, които имат слабо потребление и влияние върху околната среда.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...