Балансът на петролния пазар се завръща. Това заяви новият енергиен министър на Саудитска Арабия Халид Ал-Фалих по време на среща на ОПЕК във Виена.
„Всички са много доволни от пазара. Балансът на него се връща докато си говорим. Търсенето е изключително добро и стабилно. Доставките от страни извън ОПЕК намаляват. Цените скоро ще отговорят на балансирането на пазара”, допълни Ал-Фалих.
Ръст на цената на суровия петрол на международните пазари през втората половина на годината прогнозира и министърът на енергетиката на Обединените арабски емирства Сухейл Ал-Мазруи, цитиран от Reuters.
На фона на това Иран даде сигнал, че би участвала в общ план за стабилизиране на пазара.
През последната година цените на петрола претърпяха сериозен срив, падайки до под 30 долара за барел. Така суровината достигна до най-ниските си стойности от 2003 година насам. Това предизвика огромен шок за икономиките на богатите на петролни залежи страни, както и изобщо в глобалната финансова система. Към момента цената е около 50 долара за барел.
Страните-износителки в ОПЕК, заедно с Русия, в началото на годината излязоха с план за замразяване на производството на суровината на януарските нива. Целта на мярката бе да намали нарастващото предлагане и да стабилизира цените. Планът обаче не срещна одобрението на Иран, като страната тепърва започва да възстановява производството си след отпадането на международните икономически санкции, в замяна на което тя ограничи ядрената си програма.
Желанието на Техеран е да възстанови дяла си от 14,5% от общото производство на ОПЕК преди санкциите, заяви министърът на петрола Биджан Намдар Зангане, цитиран от ТАСС.
Техеран от началото на годината е в сериозен конфликт със Саудитска Арабия, след като сунитското кралство екзекутира значим шиитски духовник. Последвалото напрежение доведе до прекъсването на дипломатическите връзки между двете страни. Други петролни монархии от Персийския залив също последваха примера на Рияд и преустановиха контакти с шиитската ислямска република.
Същевременно Русия очаква общото мнение на ОПЕК, за да продължат обсъжданията на замразяването на петролното производство, заяви вицепремиерът на страната Аркадий Дворкович, цитиран от ТАСС.
Миналият месец Саудитска Арабия анонсира икономически план до 2030 г. на стойност трилиони долари, чрез който да се намали значението на петрола за икономиката на страната, допълва БГНЕС.