Организацията на страните, износителки на петрол (ОПЕК), повиши прогнозата си за световното търсене на петрол през 2021 година с 1 милион барела дневно в сравнение с предишните си предвиждания до 99.2 милиона барела дневно. Това се посочва в публикуваната днес Световна прогноза на ОПЕК до 2040 година, цитирана от ТАСС.
Тя бе представена на започналата вчера конференция в Абу Даби на лидери от сектора.
Средното дневно търсене през 2021 година ще превиши показателя от 2015 година с 6.2 милиона барела, се допълва в прогнозата, представена на втория ден на Международното петролно изложение и конференция в Абу Даби (ADIPEC).
В същото време дългосрочната прогноза за търсенето на петрол (през 2040 година) е понижена в сравнение с миналогодишната оценка с 0.4 милиона барела дневно до 109.4 милиона барела дневно.
Световното търсене на енергоносители ще нарасне към 2040 година с 40 на сто за сметка на развиващите се страни и ще достигне 382 милиона барела петролен еквивалент дневно.
Средната цена на един барел петрол на страните от ОПЕК към 2040 година може да бъде 155 долара в номинално изражение, или 92 долара, в цени от 2015 година, се допълва в прогнозата на картела.
Петролният пазар в момента се пренастройва, се посочва в Световната петролна прогноза до 2040 година.
Като цяло може да се каже, че въпреки крехкото състояние сега петролният пазар се пренастройва, се посочва в документа.
Откакто през декември 2015 година бе публикувана предишната прогноза за световните цени на петрола, пазарът на черно злато показа признаци на възстановяване въпреки продължаващата нестабилност на цените и редица други основни проблеми, отбелязва ОПЕК.
През януари 2016 година кошницата на петрола на страните от ОПЕК достигна цена от 22,48 долара за барел, което е минимално равнище от началото на спада на котировките, започнал през втората половина на 2014 година. Оттогава цените на петрола нарастват и през последните месеци цената на кошницата на ОПЕК се движи в диапазона 40-45 долара за барел.
"Предлагането на петрол от страните, които не влизат в ОПЕК, през тази година намаля, докато търсенето остана остана относително високо на равнище 1.2 милиона барела дневно. За това по-оптимистично, макар засега сдържано настроение на пазара, съдейства динамиката на запасите от петрол.
Въпреки тяхното рекордно високо равнище темповете на повишението им явно намаляват през 2016 година. Освен това рязкото свиване на капиталните разходи за добив на петрол, наблюдавано през 2015 година, в известна степен се забави през 2016 година, отбелязват в заключение експертите на ОПЕК.