Всички работници от цех "Електроснабдяване" в Оловно-цинковия комплекс (ОЦК) в Кърджали подадоха заявления за напускане, предаде репортер на БГНЕС. На борсата излизат 9 металурзи начело с началника на цеха. Звеното захранва с ток цялото предприятие.
"Без тези специалисти заводът не може да работи, защото те поддържат съоръженията. На практика комбинатът ще спре", обясни лидерът на КНСБ в предприятието Бельо Стайков. На този етап няма кой да замести напусналите, тъй като са необходими хора, преминали специално обучение и инструктаж.
"Металурзите ще се върнат, ако им бъдат изплатени дължимите за пет месеца заплати. Това прави по около 1200 лева на човек", каза Стайков. Работниците са дали срок на ръководството на ОЦК да намери изход от ситуацията до събота, 30 юни. Ако това не се случи, в полунощ срещу 1 юли застъпващата смяна няма да дойде на работа и токът в целия завод ще спре.
Протестите в ОЦК-Кърджали едва ли ще се подновят, тъй като работниците виждат, че няма смисъл. Това съобщи за Агенция "Фокус" Бельо Стайков.
В момента хората подават заявления, за да могат да получат трудовите си възнаграждения от месец февруари до месец май, включително. Молбите се подават в счетоводния отдел, оттам им се издават извлечения, с които ще подадат искова молба в съда. Заявленията за напускане ще бъдат подадени или в понеделник, или в петък, тъй като работниците искат да завършат месеца.
„Двете банки трябва в най-скоро време да се разберат, ако искат този завод да работи. Ситуацията става много заплетена, двете банки-кредитори явно дърпат за различни инвеститори и оттам идва проблемът, в същото време и Захариев още не се е включил в преговорите, доколкото знаем”, обясни синдикалистът.
В понеделник работниците от кърджалийската компания решиха да отложат масовото напускане на завода. След 5 месеца без заплати над 250 металурзи подадоха заявления само за изчисляване на дължимите от собственика Валентин Захариев заплати.
Същият ден трябваше да стане ясно името на новия инвеститор, който от Първа инвестиционна банка са намерили. Това обаче не се случи. Засека ПИБ държала името на инвеститора да бъде запазено в тайна, обяви на нарочна пресконференция областният координатор на синдиката „Защита" Стефан Атанасов. По думите му това ще стане ясно минимум след две седмици, през което време се очаква да бъде извървян пътят на преговорите със собственика Валентин Захариев.