Разочарованият от досегашното развитие на преговорите в Копенхаген американски президент Барак Обама показа нетърпение от липсата на резултат и призова световните лидери да подпишат споразумение, дори то да не е толкова перфектно, колкото се иска на някои страни.
Според Обама САЩ действа смело и ангажимента за намаляване с 3-4% на вредните емисии до 2020 година спрямо нивото от 1990 година (17% спрямо 2005 година) е пример за това. Не бива да се забравя и финансовата помощ, която Вашингтон се наема да даде на страни от Третия свят, припомни американският президент. Той индиректно призна, че някои държави не са доволни от САЩ и че считат, че Вашингтон не прави достатъчно, предаде AP.
„Никоя държава няма да получи всичко, което иска”, каза Обама. Той не пропусна и да засегне проблемите с Китай, без да споменава името на азиатската държава в пряк текст. „Не знам как искаш да сключиш международно споразумение, съгласно което няма да се разменя информация и да е ясно дали се спазват поетите ангажименти. Това би било пирова победа”, коментира американският президент, визирайки отказа на Пекин да обяви целите си за намаление на вредните емисии според принципите на международното право.
В продължение на час Обама разговаря при затворени врати с китайския премиер Вен Цзябао. Източник от американската делегация сподели след разговора, че „има напредък”.
Въпреки призивите и оптимизма си, Обама всъщност дойде в Копенхаген без нови обещания. Някои страни се надяваха, че липсата на прогрес ще накара САЩ да отстъпи и да обещае по-големи намаления на вредните си емисии, или поне да отпусне повече пари за Третия свят в борбата с глобалното затопляне. Американският президент ще остане само девет часа на срещата.