Обама закрива Гуантанамо

22.01.2009 | 19:13
по статията работи: Лили Бончева
С това американският президент отбелязва скъсването с политиката на борба с тероризма, водена от неговия предшественик Джордж Буш
Обама закрива Гуантанамо
Снимка: БГНЕС

Президентът на САЩ Барак Обама подписа днес указ за закриване в срок до една година на затвора във военноморската база Гуантанамо, Куба, с което отбелязва скъсването с политиката на борба с тероризма, водена от неговия предшественик Джордж Буш.

С други укази Обама забрани изтезанията и малтретирането по време на разпити и въведе задължението САЩ да се съобразяват с Женевските конвенции за военнопленниците. Това стана в Овалния кабинет в присъствието на запасни военни след среща на тема политиката на разпити и задържане на лица, заподозрени в тероризъм, предаде БГНЕС.

Гуантанамо е град в югоизточната част на Куба, провинция Гуантанамо, с население от около 208 000 жители. Американската база в Гуантанамо с площ от 117,6 кв. км е използвана от военноморската флота на САЩ. 7 000 военни контролират земята от двете страни на южната част на Гуантанамския залив и не позволяват достъп на града до морето. Територията е ползвана под наем първо с договор, подписан след Испанско-американската война през 1898 г. от 23 февруари 1903 г., срещу наем от 4 085 долара годишно, изплащани всяка година с чек. Фидел Кастро е приел само веднъж такъв чек - през 1959, първата година от неговото управление. Настоящото кубинско правителство смята присъствието на американците в Гуантанамо за нелегална окупация на този регион и се опитва да докаже, че Кубинско-американският договор, подписан през 1903 г., нарушава член 52 от Виенския конгрес за правилата на договорите от 1969 г.

През 2001 г. в базата е изграден и силно охраняван военен затвор, наречен "Лагер за затворници в Гуантанамовия залив" или затвора "Гуантанамо", на стойност 54 млн. долара. В него са задържани около 300 заподозрени в тероризъм, военни престъпления и участие в атентатите на 11 септември от 40 държави, но предимно от Саудитска Арабия, Афганистан и Йемен. Преди 11 юли 2006 САЩ заявяват, че тези затворници не са под защитата на Женевската конвенция за военнопленниците от Втората световна война. Затворът е смятан за позорно петно в историята на САЩ, тъй като на задържаните е отказана правна помощ, a разпитите се осъществяват чрез спорни техники - физическо насилие, забрана за заспиване, излагане на силен шум, задържане под вода, в продължение на месеци и дори години.

По данни на американския вестник "Ню Йорк таймс" от ноември 2007 г. официално обвинение е повдигнато само срещу 10 задържани в затвора. Осъден е 1 австралийски гражданин. Освободени са 445 арестувани.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...