Обединението на Сибанк и ОББ, което започна в края на август, е на финала си, съобщава "Капитал". За 6 декември 2017 г. е свикано извънредно общо събрание на акционерите, става известно от покана, публикувана в Търговския регистър, на което е предвидено да се вземе решение за вливане на Сибанк в ОББ. Дотогава БНБ трябва да даде разрешение за вливането.
Това на практика ще е юридическото сливане на двете банки. Към момента те функционират отделно и като самостоятелни дружества. В резултат на вливането Сибанк ще се прекрати без ликвидация, а цялото имущество, дейност, права и задължения ще преминат към ОББ, която ще е универсален правоприемник, е посочено в документите в Търговския регистър.
Предвижда се увеличение на капитала на ОББ с близо 17.9 млн. лв. - от 76 млн. лв. на малко над 93.8 млн. лв. Увеличението ще стане чрез издаване на нови акции – обикновени с номинал 1 лв. всяка. Те ще бъдат придобити от KBC Bank (едноличен собственик на Сибанк). След вливането и увеличението на капитала в ОББ ще останат малък дял миноритарни акционери, които ще притежават 70 632 обикновени поименни безналични акции с право на глас всяка и номинал 1 лв.
"Капитал" цитира договора за вливането, публикуван в Търговския регистър, в който е записано, че KBC ще има право на дивидент от новите акции за годината, приключваща на 31 декември 2017 г., само ако вливането бъде финализирано през 2017 г. За счетоводни цели вливането ще се смята за влязло в сила от 1 януари 2018 г.
Сделката по придобиването на ОББ от белгийската банково-застрахователна група KBC приключи на 13 юни 2017 г. с плащането на цената от 610 млн. евро. Юридическата част от сливането приключва с получаването на разрешението за вливането и реалното обединение на двете банки в една. През този период, около половин година, двете банки работят по сливане на дейностите – оптимизация на клонова мрежа, обединение на информационните системи, уеднаквяване на продукти, услуги, тарифи, такси.
След реалното вливане на Сибанк в ОББ новата банката ще бъде третата на пазара в страната с активи за над 10.5 млрд. лв. след Уникредит Булбанк и Банка ДСК. Името на новата банка е ОББ.
Това е най-голямата сделка в банковия сектор досега (Булбанк беше продадена за 360 млн. евро), както и втората по размер в корпоративния сектор в България през последните 5 години след продажбата на "Глобул" на Telenor за 717 млн. евро, отбелязва "Капитал".