Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения ще обсъди в парламента вида на избирателната система у нас, предаде БНР. Това ще стане с участието на представители на граждански организации и движения.
Изборът ще бъде направен между трите възможни системи - мажоритарна, пропорционална с преференции и смесена.
Решението каква да бъде изборната система у нас в новия Изборен кодекс ще се вземе на публичното заседание на комисията в пленарната зала с участието на граждански организации и движения. То ще се излъчва в реално време на интернет страницата на Народното събрание.
"За" мажоритарната избирателна система ще говори анализаторът Валери Найденов. Предимствата на пропорционалната система с преференции ще защити председателят на УС на Института за модерна политика Борислав Цеков.
Смесената избирателна система, по която се избират германските депутати, ще бъде представена от двама лектори – бившия конституционен съдия проф. Емилия Друмева и математика и член на Борда на Информационно обслужване проф. Михаил Константинов.
Управляващите в момента клонят към въвеждането на пропорционалната система с преференции при нисък праг, но според социологическите проучвания 70% от българите са за мажоритарната система.
Обсъждането ще започне от 11:00 часа в пленарна зала на Народното събрание (НС). аседанието на комисията ще се излъчва в реално време в интернет страницата на НС, информира БНТ.
Още две теми ще обсъжда тази седмица комисията - това са начинът на гласуване и осигуряването на равнопоставеност на участниците в изборите. Временната комисия за промени в изборния закон си
постави срок от три месеца, за да бъде готова с текстовете по новия кодекс.