Обсъждат няколко варианта за инвестиции в 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

16.12.2015 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Българо-китайската работна група ще е готова с решения до 3-4 месеца
Обсъждат няколко варианта за инвестиции в 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“

Най-малко два икономически варианта за инвестиции в 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъдат разработени от смесената работна група между България и Китай. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев, след като делегация на китайската корпорация-оператор на ядрени централи посети Първа атомна. По думите му вариантите ще са готови до 3-4 месеца.

Според него все още е рано да се говори за средствата, защото не е уточнено какво ще бъде дяловото участие на китайския инвеститор в проекта. Той уточни, че по-голяма яснота по този въпрос ще има след провеждането на преговорите.

„Обсъждат се всякакви варианти, включително мажоритарно или миноритарно участие. Ще видим кой от сценариите е най-приемлив за нас и за инвеститора”, заяви вицепремиерът.

Дончев припомни, че всички предишни проекти са базиране на малко или много държавно финансиране, независимо дали става дума за директно финансиране от държавата или от държавна компания.

„Тук моделът е по-различен, защото говорим за стратегическо участие на инвеститор, който да финансира голяма част от проекта с негови средства, без държавна гаранция”, подчерта вицепремиерът.

Дончев не коментира името на инвеститора, само отбеляза, че става дума за голяма китайска компания с огромен опит в енергетиката, включително и в ядрената енергетика с няколко десетки милиарда годишен оборот.

Той посочи, че първото изрично условие, което ще се постави на новия инвеститор, е проектът да се осъществи без държавна гаранция.

„Ние не изключваме варианта държавата да има дяловото участие, по-скоро миноритарно, все пак той ще се изгради на площадка, която е държавна собственост. Така че ние имаме основания да претендираме за дял в този проект, но е твърде рано да се коментира разпределението на дяловете“, каза той и добави, че това ще стане ясно от работата на работната група.

В края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на американския гигант „Уестингхаус“ на площадката в Козлодуй. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите развиващи ядрената енергетика за мирни цели. Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места в България и ще произвежда екологично чист ток за десетилетия напред на сравнително ниска цена.

През декември 2013 г. страните влязоха в ексклузивни преговори, последвали предпроектно проучване за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, проведено след търг. „Уестингхаус“ трябва да предостави цялото оборудване за реактора, проектирането, инженеринга и горивото за него. Планираше се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г., информира БГНЕС. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години. От „Уестингхаус” съобщиха, че проектната цена на 7-ми блок в АЕЦ „Козлодуй“ е около 5.3 млрд. долара, а цената на тока от новата мощност би била 75 долара на мегаватчас. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...