Общественополезен труд за родители, които не пускат децата си в предучилищна група?

21.07.2010 | 17:27
по статията работи:
Днес се проведе обсъждане на първо четене на промените в Закона за народната просвета
Общественополезен труд за родители, които не пускат децата си в предучилищна група?

Министърът на образованието Сергей Игнатов обмисля идея вместо да плащат глоби родители, които не пускат децата си в задължителната предучилищна група и на училище, да полагат обществено полезен труд. Той не изключи възможността да се удължи предвиденият двегодишен гратисен период за въвеждане на задължителна преучилищна подготовка за петгодишните. Министърът участва в обсъждането на първо четене на промените в Закона за народната просвета, съобщи bTV.

Коалиция за България и ДПС обявиха, че ще се въздържат да подкрепят на първо четене промените, които предвиждат задължителна подготовка на децата за училище от петгодишна възраст. От опозицията посочиха положителните страни на законопроекта, но отбелязаха, че не всички общини имат готовност да осигурят материална база за предучилищната подготовка на децата.

Според Валентина Богданова от левицата, предвижданото поетапно въвеждане на задължителното предучилищно образование в различните общини означава, че една група деца ще влязат по-подготвени в първи клас от друга група, която е нямала достъп до предучилищна подготовка.

В отговор Ирена Соколова от ГЕРБ посочи, че училищата, където ще се осъществява предучилищната подготовка, ще отговарят на определени стандарти. Тя отчете необходимостта от промените с изискванията в работната програма "Образование и обучение 2020".

Соколова отбеляза, че за почти половината от децата българският език не е майчин и задължителната предучилищна подготовка ще помогне за социализирането на децата.

Алиосман Имамов от ДПС посочи, че в законопроекта не е предвидено детайлно как ще се финансира транспортът на децата, както и какви ангажименти поемат общините.

Веселин Методиев от Синята коалиция призова сега да се направи опит с предучилищното образование, а след две години да се въведе и задължителният му характер.

Игнатов обясни пред депутатите, че целта на законопроекта е да гарантира равен старт на децата при постъпване в първи клас, както и намаляване на броя на децата, които рано напускат училище. Държавата ще поема не 1408 лева, а 1626 лева за издръжка на едно дете, като допълнително ще осигурява учебни помагала и транспорт.

До момента транспортът на шестгодишните не е ангажимент на държавата. В
законопроекта се посочва, че предложените изменения изискват финансови средства в размер на 7,5 млн. лв. за тази година, които са осигурени в държавния бюджет.

„Съзнателното отклоняване на деца от образователната система е много тежко нарушение. Този смешен плач за глобите в закона трябва да го изоставим", заяви министърът.

Игнатов отхвърли опасенията, че може да се налагат санкции и на родители, за чиито деца няма място в предучилищна група. Глобите ще се събират, само ако държавата е създала необходимите условия.

Министърът обясни, че проблемът засяга основно големите градове като София, Варна, Бургас и Пловдив, а в повечето от по-малките населени места има
готовност за моделът да заработи още тази есен. В момента в образователната система са обхванати 84,7 на сто от петгодишните, въпросът е да се създадат условия и за останалите около 15 процента, уточни Игнатов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...