Възможни са нови протести на общинските болници и този път се обмислят по-радикални действия, защото след последния протест все още нищо не се е променило. Това обяви председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев пред журналисти, цитиран от БНТ.
Тотев съобщи, че в момента по места се организират подписки и от сдружението ще настояват за среща с президента и с българските евродепутати. Възможно е при нови протести да се блокират основни пътни артерии, заяви той.
При протестите през януари общинските болници настояваха за допълнителна финансова помощ от държавата в размер на 30 млн. лв., за увеличаване на цените на около 17 клинични пътеки, по които основно работят, и за промяна в изискванията на медицинските стандарти. Тогава, за да потуши протестите, Министерството на здравеопазването обяви, че ще пренапише всички медицински стандарти, като вземе предвид експертното мнение на Сдружението на общинските болници, както и че ще търси начини за допълнителни субсидии за тези лечебни заведения, а цените на клиничните пътеки ще бъдат предоговорени с Българския лекарски съюз в Националния рамков договор за 2018 г.
От Сдружението на общинските болници обаче недоволстват, че медицинските стандарти, които бяха оборени в съда, което налага сегашното им пренаписване, отново се публикуват в същия вид за обществено обсъждане. "Ако бъдат приети, отново ще ги обжалваме", увери д-р Тотев.
"Тези стандарти унищожават общинското здравеопазване, в тях няма критерии за качество, а само количествени изисквания и са инструмент за оказване на политически натиск", коментира и Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването.
Новият модел на финансиране, за който говори министърът на здравеопазването, може и да не бъде дочакан от някои общински болници, опасяват се представителите на лечебните заведения. Според предупрежденията им бързо трябва да се намери решение за около 15 общински болници, които са пред колапс.