Обявиха конкурсите за държавно финансиране на науката за 2009 г.

28.05.2009 | 15:11
по статията работи:
Фонд "Научни изследвания" разполага с 56 млн. лева за нови проекти. Проекти за финансиране се приемат до юли
Обявиха конкурсите за държавно финансиране на науката за 2009 г.

На снимката: Проф. Анастас Герджиков, управител на Фонд "Научни изследвания"

Седем са приоритетните области, по които ще се финансира българската наука тази година. Пет от тях имат за цел да повлияят на икономическото развитие на страната, а два - да подобрят качеството на живот. Това заяви днес управителят на Фонд "Научни изследвания" проф. Анастас Герджиков на пресконференция в Министерството на образованието и науката, съобщиха организаторите.

Условията за кандидатстване вече са публикувани, започваме да приемаме проекти за финансиране на научни и научно-приложни изследвания, подчерта Герджиков. Новото за тази година е, че кандидатстването може да става и по електронен път. Крайният срок за подаване на проекти изтича през юли, добави той.

Висшите училища в страната, институтите на Селскостопанска академия и БАН, както и частни предприятия, ще кандидатстват в 16 конкурса, съобразени с общата потребност на бизнеса и конкретните нужди на научната общност у нас. Запазени са шестте основни приоритета от миналата година, новата област е за финансиране на изследвания с конкретна полза и приложимост за икономиката - в подкрепа на силна и работеща българска индустрия.

Разполагаме общо с 56 млн. лева за нови проекти. С останалата част от бюджета на Фонда за 2009 година ще изплащаме договорените и започнати проекти от минали години, както и членския внос в някои международни научни организации, каза проф. Анастас Герджиков. Отделяме отново специално внимание на конкурсите за насърчаване на научните изследвания в приоритетни области, млади учени, идеи и развитие на научната инфраструктура, добави той.

Анализът на приключилата конкурсна сесия през миналата година показва, че подадените проекти са 1,5 пъти повече от 2007 г., а съотношението между подадени и одобрени разработки - 3:1. Биологията и медицината са сред приоритетните области, които генерират най-голям интерес, по-слабо от очакването е представянето на кандидатствалите организации в сферата на новите източници на енергия и информационните технологии.

С най-много одобрени проекти - 45% от всички класирани, са институтите на БАН. Договореното финансиране от тях е в размер на 28 млн. лева. Следват ги висшите училища - с 41 на сто от всички одобрени проекти на стойност 29 млн. лева. Останалите одобрени проекти се поделят между Селскостопанска академия и университетските болници - съответно 5 и 9%.

Сравнено по градове, най-активна в Конкурсна сесия - 2008 е била академичната общност в София. Общо тя е договорила 65% от всички одобрени проекти за висшите училища, след тях - с 14%, са университетите в Пловдив. Въпреки потенциала си, слабо е представянето на висшите училища във Варна и Бургас - едва 3 на сто от всички одобрени проекти.

Институтите на БАН водят по брой проекти и в конкурса "Млади учени" - те са 64% от общо 30 одобрени, което е почти 2 пъти повече от успешно класиралите се разработки на висшите училища. На Селскостопанска академия се падат едва 3% от всички одобрени проекти в този конкурс, сочи анализът на приключилата сесия за държавно финансиране на науката за миналата година.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...