Министрите одобриха промени в три еконаредби по време на днешното си заседание. Това информираха от правителствената пресслужба.
Първите две се отнасят до ограничаването на емисиите на летливи органични съединения при употребата на органични разтворители в определени бои, лакове и авторепаратурни продукти, както и за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол. Промените са свързани с транспорирането на две директиви в нормативната уредба.
Въвеждат се аналитични методи за анализа на летливите съединения, с което се цели да се улесни контролът на съдържанието им в съответните продукти. Изготвят се и някои минимални промени в техническите при стандартите за качество на бензиновите и дизеловите горива. Освен това се въвеждат норми, подобряващи контрола на качеството на корабните горива.
Третата наредба, която подлежи на промяна, е тази за установяването на мерки по прилагането на съответния регламент относно някои флуорирани парникови газове. Въведените изменения имат по-скоро бюрократичен характер – те са свързани с актуализацията на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Министерството на вътрешните работи (МВР), която има отношение към прилагането на регламента и със заличаването на текстовете от наредбата, които вече не са в сила. Освен това ще бъдат прецизирани съществуващите разпоредби за контрола и докладването на информация за флуорираните парникови газове.
По време на заседанието си кабинетът предложи за разглеждане от Народното събрание промени в Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси. С тях ще се създаде законодателна рамка за ограничаването на употребата на определени опасни вещества в електрическото и електронното оборудване (ЕЕО). Пълното транспониране на новата директива ще бъде осъществено с приемането на наредба за условията и реда за пускане на пазара на ЕЕО.
По този начин се регламентират условията за ограничаване на вредните вещества във всички материали и компоненти на електрическото и електронното оборудване, включително в кабелите и в резервните части за неговия ремонт, в повторната му употреба, в осъвременяването на функционалните му характеристики или в повишаването на капацитета му. Освен това се определят всички процедури по регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикалите, както и органите за надзор на ЕЕО и наказанията за нарушението на въведените постановления. Регламентират се и обхватът и съдържанието на подзаконовия нормативен акт за прилагане на въведените ограничения.
В Законопроекта се определят и преходните периоди за новите категории ЕЕО (медицински изделия и прибори за контрол и управление, ин витро диагностични медицински изделия и промишлени прибори за контрол и управление). След 22 юли 2019 г. ограниченията ще се прилагат за всички видове електрическо и електронно оборудване и техните кабели и резервни части, които се пускат на пазара на ЕС.