През тази година уловът на рапани по българското Черноморие ще се извършва само в пет зони. Това съобщиха от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) след среща във Варна на директора на агенцията Драгомир Господинов с рибари от цялото крайбрежие.
Зоните са определени съвместно с представители на браншови организации от сектор “Рибарство”, рибари и природозащитни организации. При определянето под внимание е взето да не се нарушава екологичното равновесие, да не се нарушават зоните, които влизат в Натура 2000, както и да не се нарушава размножаването на рибата.
Три от зоните са по Северното черноморие - пред Балчишкия залив, пред Варна и пред Бяла. Отстоянието им от брега е между 5 и 8 мили. Останалите две са на юг - пред нос Емине, както и пред Маслен нос и Ахтопол. Тъй като дълбочината на морето там е по-голяма, зоните са на три мили от брега.
В определените зони ще се извършва рапаноулов до изчерпване на ресурса, след което ще се определят нови зони.
Ако някой лови рапани извън определените за това места, го чакат глоби в размер между 3 хил. и 5 хил. лв.
Освен това ИАРА вече ще прилага и точкова система за нарушения, извършени от рибарите. Точките са с натрупване и когато един рибар събере над 70 точки от нарушения, ще му се отнема разрешителното за стопански риболов за период от 1 година, а при събрани 90 точки, разрешителното за риболов ще се отнема окончателно.
Специално за извършване на рапаноулов извън определените зони, рибарите ще се наказват с от 8 до 10 точки.
Уловът на рапани е вторият по големина в страната ни след този на цаца. Двата вида съставляват над 85% от общия ни улов от Черно море.