Одобрена е Националната програма за закрила на детето за 2011 г.

06.04.2011 | 12:11
по статията работи:
Дейностите в нея са структурирани в седем основни области
Одобрена е Националната програма за закрила на детето за 2011 г.

Правителството прие Националната програма за закрила на детето за 2011 г. и доклад за изпълнение на програмата през м. г.

Дейностите, заложени в документа за 2011 г., ще подкрепят започнатите реформи в областта на закрилата и подкрепата на децата и семейството и ще спомогнат за по-добрата координация и реализиране на секторните политики за постигане на по-ефективна защита на основните права на децата в България. Дейностите са структурирани в седем основни области - социална политика; здравеопазване; образование; правораздавателна и съдебна система; спорт, култура, свободно време, отдих; участие на децата; информационно общество и медийно пространство, съобщи пресслужбата на кабинета.

В изпълнение на програмата се предвижда разработване на минимален пакет услуги за подкрепа на семейството (социални, здравни, образователни, транспортни и др.) и механизъм за въвеждането им през 2012 г. във всички области на страната.

Ще бъде изготвен финансов стандарт за пакет услуги по превенция на рисковете в семейството и пакет за услуги за реинтеграция в биологичното семейство и в семейството на осиновители. Разработва се и концепция за въвеждане на индикатори за оценка на ефективността на предоставяните услуги за детето и семейството. В Националната програма е заложено стартирането на проект за замяна на ДМСГД в 8 пилотни домове с нов модел на здравно-социални услуги за деца и семейства от общността.

Предвижда се увеличаване на процента на реимбурсация на лекарствата за основните заболявания на децата с хронични заболявания, както и оптимизиране на клиничните пътеки за рехабилитация и повишаване финансирането на клиничните пътеки, за да се увеличи реалният брой рехабилитации на месец.

В подцелите на програмата е развиването на различни видове и форми на услуги, насочени към по-пълно обхващане на децата в образователната система.

Предвижда се криминализиране на сексуалните посегателства срещу деца през компютърни системи в съответствие с предложението на ЕК за нова директива на ЕП и Съвета на ЕС срещу сексуалната експлоатация на деца.

В програмата са заложени дейности за подобряване на условията за спорт на децата в образователните институции, както и осигуряване на безплатни спортни услуги за децата с увреждания. Предвижда се изпълнението на мерки за насърчаване участието на всички деца в културни дейности за свободното време чрез мрежата от културни институти и чрез проекти - намалени цени или безплатен вход в театри, музеи, концерти; подкрепа за създаване на спектакли и концерти за деца.

В програмата са предвидени мерки за засилване капацитета и укрепване на структурите на състава на Съвета на децата към ДАЗД. Програмата включва и дейности за повишаване на информираността на родителите и ролята им в предпазването на децата в онлайн среда, начините за разпознаване на онлайн тормоз и възможностите за сигнализиране на компетентните органи.

Докладът за изпълнение на Национална програма за закрила на детето за 2010 г. прави преглед на актуалното положение на децата в България и отразява дейностите, осъществени от отговорните за реализацията на програмата ведомства.

В доклада се посочва, че с направените промени в Закона за социално подпомагане се регламентира областно планиране на социалните услуги, което е нов подход в тяхното предоставяне, целящ осигуряване на достъпност и съответствие с нуждите на потребителите. Всички 28 области в страната имат разработени стратегии за развитие на социалните услуги. В процес на разработване е пакет от специфични дейности за всяка една услуга, които в съвкупността си да отразяват нейната същност и специфика. През отчетната година започна разработването и подготовката за въвеждане на система за индивидуални бюджети за социалните услуги, като в първия етап на въвеждането на тази система ще бъдат регламентирани индивидуални бюджети за услугите за децата и хората с увреждания.

През годината е приета Национална стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България" и План за действие за нейното изпълнение, който включва разработването и изпълнението на пет проекта. При изпълнението им всички мерки и услуги ще бъдат основани върху индивидуалните нужди и обстоятелствата, при които се намира и отглежда всяко дете. Стартира изпълнението на Проект „Детство за всички", в рамките на който са направени оценки индивидуалните потребности на 1797 деца и младежи, настанени в социални домове.

През отчетната година от ДАЗД са извършени проверки за спазване на правата на детето в 65 специализирани институции и мониторинг на дейността в 23. В резултат на проверките са направени и приети промени в Закона за здравето и в Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца, свързани с регламентиране на дейността при случаите на регистриране и проследяване на смърт на настанено в специализирана институция дете.

С направените през годината промени в Семейния кодекс и в подзаконовата уредба към него е въведено като задължително условие в процеса на осиновяването, изискване за подготовка и обучение на кандидат-осиновителите.

Извършен е мониторинг на процеса на закриване на специализираните институции за деца, определени с Постановление на МС от 2008 г. Към момента на отчитане на изпълнението на програмата всички домове, определени в Постановлението са закрити.

Във вътрешните правила на всички 112 лечебни заведения за болнична помощ, в които се оказва родилна и неонатологична помощ, са въведени Правила за организация и дейности по превенция на изоставянето.

Направени са промени в законодателната база, според които отпада изискването за доходен тест при предоставяне на финансова подкрепа за хора и деца с увреждане. Такава подкрепа ще бъде предоставяна в зависимост от индивидуалните потребности за ползване на социални услуги, услуги за социална и медицинска рехабилитация, участие в трудова заетост и професионална квалификация, услуги за достъп до образование и обучение и услуги за осигуряване на достъпна среда.

През 2010 г. стартира проектът за социално включване, насочен към подобряване на училищната готовност на децата от семейства с ниски доходи и децата с увреждания на възраст до 7 години, повишаване благосъстоянието на децата и разширяване на обхвата на предоставяните за тази целева група услуги. Разработена е и вече се използва програма за ученици с нарушено зрение по специалния учебен предмет „Полезни умения". Предстои разработването на програми по ОПРЧР за ученици с тежки и с множество увреждания.

През отчетната година са направени промени в нормативните актове на МЗ и МТСП, свързани с повишаване на обхвата на провежданите профилактични прегледи и имунизации. Стартира и проект „Слушайте детето", насочен към подобряване на превенцията и достъпа до услуги на деца и подрастващи, експериментиращи и употребяващи наркотични вещества. Към Националния център по наркомании беше открита безплатна телефонна линия за консултации и насочване по въпросите на зависимостта.

Използвани бяха различни подходи и практики за утвърждаване на модел на здравословно хранене в семействата и в училище, който е свързан основно с приеманите храни.

През 2010 г. са приети и влязоха в сила предложения за 15 изменения на Наказателния кодекс с оглед завишаваме на санкциите за някои обществено укорими посегателства срещу деца, обявени за престъпления. През годината е актуализиран и приет окончателен вариант на Координационен механизъм за рефериране и обгрижване на случаи на непридружени български деца и деца-жертви на трафик, завръщащи се от чужбина. Разработен беше координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца жертви на насилие или в риск от насилие и за взаимодействие при кризисна интервенция, който се прилага на местно ниво. В началото на изминалата година стартира електронната страница на Националната телефонна линия за деца 116 111 (www.116111.bg).

Стартира пилотна програма „Спорт за хората с увреждания и децата в риск" в направление „Начално обучение по вид спорт и спортни занимания за деца в риск от домовете за деца, лишени от родителска грижа". Проведени са 10 съвместни спортни състезания, в които са участвали деца от 17 дома за деца, лишени от родителски грижи, и деца, отглеждани от семействата си.

107 културни институти в страната са осигурили намалени цени или безплатен вход за депа в театри, музеи, концерти и др. Министерството на културата е подкрепило 73 проекта за подготовка на спектакли, концерти, фестивали, филми и изложби за деца. По националната програма „Училището - територия на учениците" са класирани 135 проекта.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...