Одобрението към Европейския съюз е скочило рязко след Брекзит

17.06.2017 | 08:55
по статията работи: econ.bg
Подкрепата за ЕС е нараснала с 18 процентни пункта както в Германия, така и във Франция, където за президент неотдавна бе избран центристът еврофил Еманюел Макрон
Одобрението към Европейския съюз е скочило рязко след Брекзит
Снимка: БГНЕС

Европейците вече имат много по-добро мнение за ЕС, отколкото преди година, когато Великобритания нанесе тежък удар на Евросъюза, гласувайки да го напусне, сочи проучване, цитирано от "Ройтерс".

Подкрепата за ЕС е нараснала с 18 процентни пункта както в Германия, така и във Франция, където за президент неотдавна бе избран центристът еврофил Еманюел Макрон, констатира базираният във Вашингтон изследователски център "Пю".

Дори британците сега се отнасят много по-благосклонно към Европейския съюз. 54% от тях имат позитивно мнение за него - ръст от 10 пункта за една година, а 40% го възприемат негативно. На референдума през юни м.г. те гласуваха за Брекзит с 52 срещу 48 на сто.

В никоя от останалите девет страни, където е извършена анкетата, не е имало повече от 35 процента желаещи страната им да последва британския пример и да напусне съюза. Най-слаб ентусиазъм за ЕС е констатиран при италианците и гърците.

Въпреки засилващите се търкания между техните националистически правителства и Брюксел, поляците и унгарците остават сред най-силните привърженици на ЕС съответно със 74% и 67% одобрение за съюза.

"Европейският съюз драматично е подобрил имиджа си и публичното си одобрение на фона на неотдавнашния рязък спад", сочат социолозите от "Пю", като отбелязват, че изминалото десетилетие се характеризира с цикъл от значителни амплитуди.

Проучването е направено сред 9935 респоденти във Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Испания и Великобритания в периода 2 март – 17 април 2017 г. Тези десет държави формират 80% от населението на ЕС и 84% от европейската икономика.

Макар че желанието за излизане от ЕС е ниско, много хора искат да демонстрират волята си на референдум. Най-висока подкрепа за излизане има в Гърция (35%) и Италия (35%), Франция (22%) и Швеция (22%), но на въпроса дали биха подкрепили референдум за членството между 42% и 65% хора във всяка страна отговарят с "да".

Мнозинството са твърдо на позицията, че националните правителства, а не Брюксел, трябва да контролират миграцията от трети държави и в самия съюз, а средно 51% предпочитат собствените им правителства да водят търговски преговори с останалите части на света.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...