Около 10% от пазара е покрит с фалшификати 1

28.05.2012 | 13:46
по статията работи: Ивелина Георгиева
Представиха програма за борба с фалшивите сертификати в България
Около 10% от пазара е покрит с фалшификати
Снимка: Sxc.hu

Около 10% от българския пазар е покрит с фалшиви продукти. Това означава, че родните търговци и производители работят с тези държави, които произвеждат фалшификатите и явно сме част от една верига. Това заяви днес Иван Савов, регионален директор на Intertec Moody за Централна и Източна Европа, Русия, Турция, Кавказ и Централна Азия. Той взе участие в представяне на програма за борба с фалшивите сертификати в България.

Най-много фалшификати има в текстилния сектор и по-специални при марковите дрехи. Другите области, сред които се срещат много фалшиви стоки, са козметиката, играчките и фармацевтиката, информира iNews.bg.

Програмата за борба с фалшивите сертификати стартира за първи път в Централна и Източна Европа и България. Тя започва през 2008 година по инициатива на Интерпол, когато агенцията идентифицира огромната нужда от глобална координация и сътрудничество между органите на реда и съответните организации. Всички институции, които имат пряко отношение по този проблем в съответните държави, трябва да работят в пълна координация. Това се налага, за да се съхрани животът и здравето на гражданите, които биха могли да станат ползватели на подобни продукти с неясен произход.

Програмата за борба с фалшивите сертификати обхваща всички структури на МВР, прокуратурата, митниците и всички заинтересовани страни и организации като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП).

По време на днешното събитие беше обяснено, че повече от 5% от глобалния БВП е покрит от фалшиви стоки. По този повод Иван Савов посочи, че става въпрос най-вече за дрехи, играчки, електронни компоненти, електрически изделия за крайния потребител, резервни части за авиационната и автомобилната индустрия и медицината. "Няма сфера, която да не е засегната и всичко това генерира огромен риск за здравето и живота на хората, които потребяват тези продукти. В тази връзка борбата с фалшивите сертификати не е само срещу финансовите загуби, които търпи бизнесът – тя е най-вече за здравето на хората", обясни експертът.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Julien Ivanov 28.05.2012 | 21:11
Интересно, пропуснаха алкохола, пак покриват Рашкови
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...