Около 150 млн. лв. годишно ще влязат в хазната от данъка върху вредните храни. Това стана ясно на представянето на правителствената програма „За здраво поколение“. Част от нея е концепцията за данъчно облагане на храни с наднормено съдържание на сол, захар, трансмазнини и кофеин и таурин.
По думите на здравния министър Петър Москов ставките, приложени върху 4 групи храни и напитки, които не са от първа необходимост, са взаимствани от доказано работещия модел на Унгария.
Първата група са продукти с високо съдържание на сол - повече от 1 грам на 100 г - чипсове, снаксове, пържени и печени ядки, също сухи супи и бульони с повече от 0.7 г/100 г сол, или майонеза и други сосове с 1,3 г сол на 100 г. Според национално проучване у нас, българите консумират средно по 8 грама сол на ден, при препоръчителни до 5 грама. По данни на Световната здравна организация подобна консумация би довела до 20% повече риск от високо кръвно налягане, 24% повече мозъчни инсулти и 18% повече случаи на исхемична болест в страната ни, подчерта Петър Москов.
Във втората категория на продуктите с високо съдържание на захар се включват тези с повече от 40 г на 100 г като шоколад и шоколадови бонбони; други захарни изделия с 25 г/100 г захар като сладолед; натурални сокове с под 40% натурално съдържание; конфитюри.
Допълнително ще се облагат и продуктите с високо съдържание на кофеин или таурин. Такива са най-вече енергийните напитки, които имат повече от 24 мг кофеин на 100 мл или повече от 100 мг таурин на 100 мл, също и енергийните шотове със съдържание от 60 мг кофеин и/или повече от 300 мг таурин в порцията си. Оказва се, че България е на второ място по употреба на енергийни напитки от деца, след Холандия, като почти всяко десето момче между 14 и 18 пие не по една, а по повече на ден.
В четвъртата група влизат храните със съдържание на частично хидрогенирано растително масло като маргарини и продукти имитиращи млечни изделия, също и пържените храни в заведенията. Промени ще има също в цените на пържените картофи по заведенията. Така, ако те са пържени в частично хидрогенирано растително масло, цената им ще увеличи с около 1,12 лв.
Здравният министър даде пример с опаковка бисквити 150 г. Те може да се обложат с 1,50 лв. заради съдържание на сол над 1 г на 100 г продукт, за захар над 25 г на 100 г – с 0,81 лв., частично хидрогенирани мазнини – с 3,10 лв. Заедно с ДДС това прави общо 0,97 лв. облагане за тази опаковка бисквити, уточни Москов.
Данъкът е косвен и цели промяна на поведението в посока към здравословни навици. У нас се яде средно с над 50% повече сол спрямо допустимия праг на СЗО, каза министърът.
Средствата, събрани от данъка, ще се разходват чрез обществен съвет от лекари, спортисти, педагози. Проектозаконът предвижда по 20% да се дават за обновяване на физкултурните салони и програми за здравословно хранене в училищата, а 60% - за профилактични програми срещу социалнозначими заболявания.
Според здравният министър законът може да влезе в сила още следващата година, като документът е съгласуван с финансовото министерство.