Окончателен финансов модел за "Южен поток" нямало

08.12.2014 | 12:05
по статията работи: Мина Стойчева
От "Газпром" са предложили само работен вариант на документа, потвърди Бойко Борисов
Окончателен финансов модел за "Южен поток" нямало
Снимка: Газпром

Към момента липсва окончателния финансов модел на проекта и от „Газпром“ е било изпратен само негов работен вариант. Това потвърди премиера Бойко Борисов по време на извънредното заседание на Народното събрание, по време на което се очаква да бъде обсъден проектобюджетът за 2015 г. Той обаче потвърди своята позиция за необходимостта от изграждане на газопровода.

„Според работния вариант, който имаме, вътрешната норма на възвръщаемост на собствения капитал е 8%, вътрешна норма на възрвръщаемост е 4,2% при 100% запълване на капацитета на тръбата“, цитира Борисов.

По неговите думи според предложението от руска страна средният размер на годишния дивидент за периода между 2023 и 2040 г. е по 65 млн. евро на година, като до тогава „Българския енергиен холдинг“ (БЕХ) няма да получава дивидент.

Министър-председателят коментира, че в момента правителството няма право да предприеме действия по реализацията на „Южен поток“ заради стартираната от Европейската комисия (ЕК) процедура заради проекта.

„Аз продължавам да стоя зад това, че „Южен поток“ трябва да мине през България. Ние утре изпращаме Томислав Дончев и Теменужка Петкова за обсъдят в Брюксел газопровода“, каза още Борисов.

От своя страна бившият енергиен министър Драгомир Стойнев припомни, че по време на неговото управление е било договорено БЕХ да получава 20% от приходите по проекта, а с останалите 80% да изплаща изтегления за газопровода заем.

„Относно газотранспортния договор, и да е 400 млн. евро, и да е 600 млн. евро печалбата, договорът не можете да бъде подписан сега, защото все още не се знае какъв ще бъде статутът на проекта“, обясни Стойнев.

По неговите думи към момента има одобрение за започване на строежа на „Южен поток". „Тръбите са тук и реално изграждането на проекта може да започне веднага“, посочи Стойнев.

Той изрази притеснение, че ако газопровода минава през Турция, страната ще се превърне в голяма сила по отношение на енергийния сектор. „Турция става много силен партньор, става част от Евразийския съюз, няколко газопровода ще се преплитат там“, посочи той.

От своя страна по отношение на представените параметри от работния вариант на финансовия модел на проекта, депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров коментира, че тези изчисления са били правени при запълване на 100% от капацитета от тръбата. „Ако няма такова запълване, то значи, че няма да имаме приходи“, смята той. „Южен поток“ е планиран като проект на загуба“, допълни той. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...