Парламентът прие на второ четене Закон за денонсиране на Споразумението между правителството на Руската федерация, правителството на Република България и правителството на Гръцката република за сътрудничество в строителството и експлоатацията на петролопровода Бургас – Александруполис, предаде Агенция „Фокус”.
За денонсиаране на споразумението гласуваха 124 народни представители, от които 96 бяха „за”, 27 „против”, а един се въздържа.
Гласуването стана след разгорещени спорове в Народното събрание. "Целият туризъм ще загине в района на Бургас, ако се реализира петролопроводът Бургас – Александруполис", каза съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов, при дебатите в пленарна зала по денонсирането на споразумението на проекта. По думите му, ако трябва да се разтоварят 30 млн. тона петрол на открит буй в пристанище Бургас, в залива, трябва всеки ден да се разтоварват 2 кораба или един гигантски танкер да стои непрекъснато там.
"Проектът „Бургас – Александруполис” в най-добрия си вариант ще се изплати за 60 - 65 години, което е твърде много, за да е финансово изгоден за страната". Това заяви от своя страна министърът на финансите в оставка Симеон Дянков по време на заседанието на икономическата комисия, на която се преди това се обсъди денонсирането на споразумението за изграждането на петролопровода. По думите му гледната точка на Министерството на финансите е чисто финансова и се гради на протокола от общото събрание на акционерите по проекта от 2009 г., когато се посочва от трите страни, че по начина, по който проектът е замислен, не е осъществим и е неприемлив за банково кредитиране.
По-рано икономическата комисия в парламента гласува за денонсирането на споразумението с Русия.
На 7 март тази година парламентът прие на първо четене Закон за денонсиране на споразумението с Руската федерация и Гърция.