България може да загуби финансирането си по европейските фондове, заяви и европейският комисар по разширяването Оли Рен. Страната не показва конкретни мерки за борба с организираната престъпност и може да се превърне в първият член на общността, чиито помощи са спрени, предава EUobserver.
Европейската комисия подготвя мониторингов доклад за България, който ще бъде публикуван в началото на юли. Този документ е част от внимателните проверките, на които са подложени и България, и Румъния. Брюксел обяви, че двете държави не са покрили правните стандарти на ЕС преди да станат членове на блока и това наложи наблюдение на развитието в тези държави.
Днес, в своя реч, комисар Оли Рен заяви, че недостатъчните мерки, които взима София за ограничаване на корупцията и престъпността ще окажат влияние върху оценката. "Все още сме в процес на изготвяне на доклада", уточни обаче той.
Изявленията на Оли рен идват след появилите се спекулации в българската преса, че ЕС смята да замрази финансите за страната, коментира още EUobserver. В София се появиха и твърденията, че ЕК ще забави публикацията на мониторинговия доклад. По-късно говорител на Комисията отказа да коментира ситуацията с думите „Никой не може да предвиди съдържанието на документ, който все още не е написан”.
По-рано тази седмица френският дясноцентриски европейски депутат Ален Ламасур, близък до президента Саркози, заяви пред БНР, че България не може да докаже на своите европейски партньори, че е сигурно място за средствата от ЕС. „Ние искаме гаранции, че парите от европейските фондове се харчат ясно и в полза на българските граждани, а не се отклоняват в резултат от корупция и лоши правила. Ние все още нямаме ясни гаранции и се нуждаем от тях възможно най-скоро”, коментира Ламасур.
ЕС предвиди 6,9 млрд. евро за България в периода 2007 – 2012 година. Тези пари трябва да бъдат използвани за развитие на инфраструктурата, икономиката и обществото.