Разходите за най-скъпо струващата Олимпиада досега – тази в Сочи, ще продължат да се покачват дълго след като олимпийският огън изгасне.
Русия досега е похарчила 44 млрд. долара, за да бъде за първи път домакин на зимното спортно събитие. На Владимир Путин обаче може да му се наложи да похарчи още около 7 млрд. долара през следващите 3 години, които ще отидат за поддръжка на новоизградените зали и друга инфраструктура в олимпийското градче Сочи. Това е почти равно на парите, които Канада отдели за Олимпиадата във Ванкувър през 2010 г.
Все още не се знае финалната сума, която ще бъде похарчена, тъй като правителството още не е взело решение какво ще се случва с изградените спортни зали и инфраструктура. Това съобщава „Блумбърг“, позовавайки се на двама държавни служители, пожелали да не бъдат разкривани имената им, тъй като обсъждането на бюджета е конфиденциално.
Ясно е обаче, че в стремежа си да подготви Сочи за голямото спортно събитие, Русия не е помислила за разходите, които ще изникнат след края на Олимпиадата. В резултат на това годишната сума, която трябва да се похарчи, ще бъде десетки пъти повече от планираната в бюджета.
„Опциите за използването на новоизградените спортни сгради след самото събитие трябва да бъдат добре обмислени още преди построяването им“, казва експерт от Олимпиадата в Атина през 2004 г.
Има предложения двата хокейни стадиона в Сочи да се превърнат в спортни центрове за деца. Главният медиен център, седем пъти по-голям от Червения площад в Москва, може да се преобразува в търговски и развлекателен комплекс. Как обаче тези трансформации ще бъдат финансирани, все още не е ясно.