Авторитетната международна агенция „Ройтерс” допусна сериозен гаф. Погрешка тя публикува готова статия, в която се съобщава за смъртта на американския милиардер и филантроп Джордж Сорос.
Това, което прави особено впечатление в статията, е острият тон, използван за характеризиране на финансиста. Той е определен като „егоист” заради множеството кризи, които е предизвикал, извършвайки спекулации с валута.
В началото на текста 82-годишният Сорос е наречен „хищник”. Друго определение, използвано от журналистите от агенцията, е „загадка, обвита в интелект, противоречие и пари”.
Минути, след като статията излиза, от „Ройтерс” обявяват в платформата за микроблогинг Twitter, че тя е публикувана погрешка. След това я свалят от страниците си.
"Погрешно публикувахме статията за смъртта на Джордж Сорос", заяви впоследствие Барб Бърг, която е шеф на комуникациите на агенцията. "Някой е натиснал бутона за публикация на материала", оправда се тя. "Това беше техническа грешка", призна Бърг.
Говорител на милиардера по-късно заяви, че той "е жив и здрав". "Сорос би искал светът да знае, че е жив", допълни той.
Световноизвестният финансист е роден през 1930 г. в Будапеща, Унгария. През 1947 г. напуска родната си страна и се установява в Англия. В книгата си "Ерата на погрешимостта" той обяснява своя избор да замине с желанието си да научи "повече за Би Би Си". Тогава той е едва на 17 години.
Младият унгарец завършва London School of Economics. В първите си години като студент в Лондон бъдещият милиардер се запознава с идеята на Карл Попър за отвореното общество, на която става голям привърженик. Според тази теория обществата могат да процъфтяват, единствено ако съществуват демокрация, свобода на изразяване и респект към индивидуалните свободи. След като завършва, Сорос работи в търговска банка в Лондон, а четири години по-късно заминава за САЩ.
Той добива популярност във финансовите среди с печалбите, които успява да реализира от сделки с валутни спекулации, но истински известен става, когато през 1992 г. основаният от него хедж фонд има голямо участие в сриването на британската лира. Срос развива и благотворителна дейност чрез фондацията си „Отворено общество”. Пълната му история може да прочетете тук.
Това е скрийншот от въпросния материал на "Ройтерс", направен от изданието „Бизнес инсайдър”: