Спадът на цените на недвижимите имоти не оказва толкова голямо влияние при бизнес ипотечните кредити, както при жилищните. Намаляването на стойността на ипотекираните обезпечения няма директен ефект върху способността на фирмите да си обслужват заемите, освен ако не са директно ангажирани в силно засегнати отрасли , като напр. строителството. Основен е човекът или хората, които реализират бизнеса. Това заключават от небанковото дружество за бизнес ипотечни кредити "Кредитекс" и посочват няколко съвета към фирмите, които искат да теглят ипотечен заем в кризата.
В период на криза кандидатите за заем трябва да наблягат на целесъобразността на проектите, а цената на кредита и вида на обезпечението да бъдат на втори план.
Определете ясно целите, за които ще използвате кредита. Структурирайте го правилно, с подходящи гратисни периоди и сезонни погасителни планове. Бъдете максимално открити с кредитора - и преди, и след отпускане на средствата. Колкото повече знае за вашия бизнес кредиторът, толкова по-големи са шансовете за добри условия по заема.
Търсете кредитори, които да умеят да решават сложни казуси.
При бизнеса няма два еднакви случая, особено по време на криза, и е невъзможно да се определят условия, в които да се впишат всички. За да отпуснат подходящ заем на фирми с намалени обороти заради кризата, на кредиторите в момента им се налага да разплитат още по-сложни казуси. Онези от тях, които се опитват да вместват фирмите в „продукти" и „програми", рискуват да загубят добри клиенти.
Средният размер на заемите, отпускан от дружеството, е около 150 хил. лева. Срокът на погасяване варира от 1 до 25 години.