Снимка: Econ.bg
В извънредни ситуации, каквато е днешната криза, са допустими по-широк кръг икономически инструменти, в това число и нестандартни. Това каза министърът на финансите Пламен Орешарски по време на среща-дискусия на тема „Кризите и България - през погледа на миналото", предаде Агенция „Фокус”. По думите на Орешарски мерките трябва да бъдат дозирани като интензитет и фазирани във времето, иначе ще има дългосрочна неустойчива вълна.
Министърът посочи, че новата българска история познава и по дълбока криза с локално измерение – тази от 1996 – 1997 г. И тогава е имало опиянение от факта, че пари могат да се правят от нищо и неоправдан инвестиционен оптимизъм, допълни Орешарски.
Новосформираните търговски банки раздаваха кредити с приблизително същото пренебрежение към риска, както се раздаваха ипотеки в САЩ. Всички сме свидетели как корекциите са болезнени, старият свръхрегулиран свят като че ли си отива, посочи министърът. В резултат на кризата през 1997 г. е регистриран икономически спад над 7 %.
Финансовият министър каза, че наблюдаваме отсъствие на каквито и да е регулации дори на цели сегменти от пазара, забавяне на реакциите от централни надзорни институции.
Изненадващо страната се възстанови за кратки срокове, обяснението бе сполучливото съчетание на мерките, част от които бяха нестандартни, посочи министърът.