Спасяването на британския химически танкер "Сейнт Джеймс парк" ще бъде трудно, тъй като екипажът му се състои от хора от девет различни националности. Това съобщи говорителят на антипиратската мисия на Европейския съюз Джон Харбър, цитиран от "Асошиейтед прес".
В понеделник морски разбойници похитиха британския танкер с 26-членен екипаж в Аденския залив и гръцки кораб, плаващ под панамски флаг в Индийския океан. Британският съд беше първият търговски кораб, отвлечен в охранявания от международни военноморски сили Аденски залив от близо шест месеца.
Британският кораб, чийто екипаж се състои от петима българи, шестима индийци, трима филипинци, трима турци, трима руснаци, двама украинци, двама румънци, един грузинец и един поляк, плавал от испанското пристанище Тарагона към Тай Пут в Тайланд. Три часа след като той беше похитен, морски разбойници отвлякоха и гръцкия кораб, плаващ под панамски флаг, припомня БТА, цитирана от Dariknews.bg.
Meждувременно руското радио "Маяк" съобщи, че собствениците на танкера водят преговори с пиратите за освобождаването му.
Нито мога да потвърдя, нито да отрека, че се водят преговори за отвлечения кораб "Сейнт Джеймс парк". При нас такава информация - няма. Преговорите се водят дискретно без да се афишират, защото става дума за пари, коментира от своя страна говорителят на Министерството на външните работи (МВнР) Драговест Горанов, цитиран от Агенция "Фокус".
Той отхвърли информацията, че на борда на корба се пренасят радиоактивни вещества.
Според Горанов фактът, че на борда има хора от девет различни националности, не би трябвало да затрудни преговорите.
Проблемът е доколко компанията - собственик на кораба ще се съгласи да удовлетвори изискванията и настояванията на пиратите - това е. Иначе какво значение имат националностите, дори мисля, че това е добре, защото така сме повече държави с повече възможности за някакъв натиск, посочи още той.
Според Горанов досега не е имало трагични случаи с отвлечени моряци.