Успешното осъществяване на пенсионната реформа и увеличаването на заетостта, на социалната защита на работниците и служителите в предприятията, както и бързото усвояване на средствата по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси" и деинституционализацията са основните цели на МТСП, каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов днес на пресконференция в МТСП.
Правителството направи всичко възможно да не се намаляват пенсиите, заплатите, социалните придобивки, социалните помощи и да не се увеличават данъците. В резултат на активния социален диалог със социалните партньори бяха приети два пакета от антикризисни мерки, отбеляза той в отчета за постигнатото в областта на труда и социалната политика за първата година от управлението.
За първи път министърът на труда и социалната политика разпростира колективни трудови договори в две основни сфери - сферата на ВиК сектора и на пивоварната промишленост на територията на целия бранш.
За последните 4 месеца нивото на безработица падна с един процент от 10,26 на сто на 9,26 на сто, което означава, че безработните в Бюрата по труда са с 37 000 по-малко, посочи министър Младенов. Той обобщи, че по отношение на спазването на трудовите права на работниците и служителите, чрез намесата на Главна инспекция по труда за последната година са изплатени забавени плащания за работни заплати, за над 60 млн. лева. Броят на предприятията, отговарящи на основните изисквания за безопасност и здраве при работа, се е увеличил на 71 процента. ГИТ, съвместно с НОИ и НАП, продължава масираните проверките за трудови договори, отбеляза той.
През последната година са сключени 711 договора на стойност 787 млн. лева по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси", отчете министър Младенов. Реално изплатените средства по оперативната програма възлизат на над 100 млн. лева, като бързото им усвояване ще продължи.
До края на годината ще има нов закон за детето, съобщи още на министър Тотю Младенов. В началото на юни от социалното министерство обявиха, че се обмисля идеята със закрилата на децата да се занимава основно една институция. Работна група, сформирана през май, вече работи по новия закон. По думите на Младенов и зам.-социалния министър Валентина Симеонова сред основните цели на социалното министерство е деинституционализацията, извеждането на деца от домовете и създаването на възможности за семейна или близка до семейната грижа в общността. През следващите 15 години от МТСП ще се стремят към закриване на всички специализирани институции - 32 дома за медико-социални грижи за деца от 0 до 3 години, 25 дома за деца с увреждания и 76 дома за деца, лишени от родителски грижи. В началото на 2010 г. започна цялостна реформа в политиката за децата и семействата, припомниха от социалното министерство.
Следващата седмица ще се обяви старта на проект „Социално включване" със заем от Световната банка на стойност 40 млн. долара, каза министър Младенов. Той уточни, че е затегнат контролът по отношение на отпускането на някои помощи с цел да не се допускат злоупотреби и даде пример с неправомерното ползване на болнични листове и помощните средства за хората с увреждания.
В бюджета за 2011 година ще бъде заложено и продължението на проекта на МТСП „Обществени трапезарии". Около 300 000 души ще бъдат подпомогнати през есенно-зимния период чрез енергийни помощи, обяви министър Младенов и уточни, че ще бъдат раздадени хранителни продукти на над 260 000 социално слаби.
На пресконференцията присъстваха заместник-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова, изпълнителният директор на ГИТ Румяна Михайлова, изпълнителният директор на Агенцията по
заетостта Росица Стелиянова и подуправителят на Националния осигурителен институт Весела Караиванова.
Пълен текст на отчета