Осъдиха България на 50 хил. евро заради нареждане на Борисов като главен секретар

07.11.2012 | 11:03
по статията работи: Елица Елефтерова
Държавата е осъдена заради нарушено право на живот на Тодор Димов, който загина при полицейска акция през 2003 г.
Осъдиха България на 50 хил. евро заради нареждане на Борисов като главен секретар
Снимка: Sxc.hu

50 000 евро обезщетение трябва да плати България на вдовицата и двамата сина на Тодор Димов-Чакъра, който загина при полицейската акция за задържането му през 2003 година. Тогава при спецакцията бяха използавни ръчни противотанкови гранатомети (РПГ). Решението е на съдът в Страсбург във вторник, който определи и 4684 евро разноски за сметка на държавата, съобщава в. "Труд".

Държавата е осъдена заради нарушено право на живот на Тодор Димов, приема Съдът за правата на човека. Освен това българските власти не са провели ефективно разследване на обстоятелствата, при които той е загинал.

В решението на Страсбург е записано, че по нареждане на Бойко Борисов, който тогава беше главен секретар на МВР, спецотрядът за борба с тероризма е използвал РПГ поне 15 пъти. Къщата, от която Чакъра се бранеше, беше срината до основи.

Задържането на Димов през 2003 г. бе ръководено от настоящия премиер Бойко Борисов, който тогава бе главен секретар на МВР. Акцията продължи 24 часа, тъй като Чакъра се барикадира в къща край Харманли и откри огън срещу служителите на реда.

В операцията тогава участваха 39 полицаи от Харманли, 6 от Хасково, 16 от Свиленград, 31 от специалния отряд за борба с тероризма, 19 от гранична полиция и трима психолози от МВР.

Димов има присъди за кражба на 2 агнета, за незаконно притежание на оръжие и за това, че е предоставял дома си за развратни действия. Последната му присъда е 6 месеца затвор и влиза в сила през октомври 2003 г. Чакъра е търсен от МВР точно за да бъде вкаран зад решетките.

Акцията срещу него се налага, тъй като първият опит на двама служители на МВР да задържат Димов се проваля. 
Веднага след акцията започва разследване за смъртта на Димов. Военната прокуратура в Пловдив го прекратява два пъти с аргумента, че той е загинал от ръчна граната, взривена от самия него.

Решението за употребата на РПГ не е оправдано, приема Страсбург. Нямало е непосредствена опасност за живота на невинни. Използвани са оръжия, които са твърде мощни за целта, която е трябвало да бъде постигната. От МВР не са си дали сметка за опасностите, които крият подобни методи.

"Това, което си спомням, е, че той стреля по полицай. Първо, той се самоуби – и държа полицаи за заложници и стреля с "Калашник". Аз като полицейски шеф никога не съм позволявал да се стреля по полицай и не се чувствам отговорен", коментира Борисов.

Според българското следствие Тодоров се е самовзривил с ръчна граната, а не е загинал от обстрела на полицията. Разследващите заключиха, че действията на полицията са били напълно по устав, а заключенията им бяха потвърдени от военния съд.

По отношение на задължението на държавата да проведе ефективно разследване на обстоятелствата, при които Тодоров е загубил живота си, съдът приема със 6 срещу 1 гласа, че е имало нарушение в тази област също на член втори на Конвенцията, който определя като противозаконно отнемането на човешки живот при употребата на сила, освен когато е абсолютно необходимо. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...