Въвежда се продуктова такса за всички найлонови торбички. Това реши на днешното си заседание Министерският съвет (МС). Той прие постановление за изменение и допълнение на Наредбата за определяне на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци. Документът за заплащане на продуктова такса влиза в сила от 1 октомври 2012 г., информира пресцентрът на МС.
Целта на мярката е да се мотивират гражданите към намаляване на потреблението на този вид опаковки, които замърсяват околната среда с прекомерното си разпространение, и да се стимулира многократната употреба на други разновидности – текстилни, биоразградими и др. За да се постигнат зададените цели, се въвежда задължение за лицата, които пускат на пазара полимерни торбички. Те ще трябва да докладват в Изпълнителната агенция по околна среда количествата, пуснати от тях на пазара.
Постановлението цели въвеждане на продуктова такса за всички торбички, произведени от конвенционални полимерни материали и използвани от потребителите за държане и пренасяне на стоки. Изключение правят торбичките, отговарящи на изискванията към опаковките, оползотворявани чрез компостиране и биологично разграждане, определени с българския стандарт EN 13432.
Досега продуктовата такса се плащаше само за тънките найлоновите торбички-пликове с дебелина под 15 микрона. Това изискване беше въведено през октомври миналата година. Тези опаковки тип "потник" се използват предимно при отмерването на плодове и зеленчуци в хипермаркетите.
Преди повече от месец производителите на найлонови торбички и чанти от Българска асоциация „Полимери" пресметнаха, че с приетото днес решение на правителството, цената на торбичките, които си купуваме от магазините, ще се повиши до 1,05 лв.
Още тогава те обясниха, че са спрели производството на тънки торбички под 15 микрона, заради таксата, която трябва да се заплаща за тях. Първоначално тя е била 15 стотинки, а от началото на тази
година е 35 ст., но реално никой не я плаща, защото се произвеждат само торбички над 15 микрона.
По думите им обаче като цяло производството на торбичките е спаднало, защото се произвеждат само над 15 микрона, които са по-скъпи и магазините ги продават, вместо да ги подаряват.
Предвидено е от 35 стотинки сега таксата да се увеличи през 2013 г. на 45 ст., а 2014 г. - 55 ст..
Като цяло от Българска асоциация "Полимери" обявиха, че от въвеждането на продуктова такса, производството на найлонови торбички е спаднало с 60-70%. Таксите за найлоновите торбички у нас са най-високите в Европа, допълниха от там.